تیپ شخصیتی ENFJ در یک نگاه:

 • اجتماعی و دارای بیان و قدرت ارتباطات خوب
 • مشتاق و پر انرژی
 • هماهنگ کننده و به فکر احساس دیگران
 • دارای حس همدلی و صمیمی
 • رشد دادن دیگران و رهبری مهربان
 • پشتکار فراوان و دارای تخیل قوی
 • بابصیرت و احساس مسئولیت فراوان برای ایده ها و خواسته های خود

ENFJ: برونگرا، شهودی، احساسی، قضاوتی

E: برونگرا، انرژی خود را از دنیای بیرون از خود میگیرند

N: شهودی، به پنداره ها و امکانات توجه دارند

F: احساسی، با توجه به ارزش های شخصی تصمیم میگیرند

J: قضاوتی، دوست دارد مسائل حل و فصل شوند و درباره آنها تصمیم گیری شود

تیپ شخصیتی ENFJ:

سلام من یک ENFJ هستم. در سیستم شخصیت شناسی MBTI به ما لقب معلم و پیشوای رشد داده اند چرا که همیشه به فکر بهتر کردن دنیا و انسان های داخل آن را در سر داریم. ما جزئی از مشرب آرمان گراها (NF) محسوب میشویم. ما سازماندهندگانی آرامنگرا هستیم که با شوقی درونی برای به اجرا در رؤیاهایمان در تلاش هستیم این رؤیاها معمولا رنگ و بویی از بهتر کردن جهان و مردم را دارند. ما معمولا به عنوان تسریع بخش های رشد انسانی و روابط شناخته میشویم چرا که توانایی دیدن پتانسیل ها در دیگران داریم و در کنار این موضوع میتوانیم به دیگران انگیزه دهیم که رؤیاهایشان را دنبال کنند یا به ما بپیوندند. تمرکز عمده ما بر روی ارزش ها و رؤیاهایمان است.

 

ما ذاتا افرادی پر انرژی و شاداب هستیم و معمولا سرمان شلوغ است و مشغول کارها و رؤیاهایمان هستیم. با نیاز های دیگران معمولا هماهنگ میشویم و از رنج های انسان ها با بینش خوبمان با خبر هستیم و درک میکنیم اما دید ما نسبت به زندگی و آینده دید مثبتی است و با تمام قوا رو به جلو حرکت میکنیم و موقعیت های قابل پیشرفت را به صورت شهودی در می یابیم. ما رویکردی جاه طلبانه داریم اما نه برای خودمان، این جاه طلبی ما به صورت خودخواهانه نیست بلکه در قالب بهتر کردن جهان به جایی بهتر و بهتر کردن و دادن تجربه ای بهتر از زندگی به دیگران است

 

“تیپ شخصیتی ENFJ به شدت برای آنچه که میخواهد احساس مسئولیت میکند آنها وقتی چیزی را میخواهند تمام قوای خود را روی آن میگذارند، به آنها اجازه دنبال کردن خواسته شان را بدهید ضمن اینکه ENFJ ها مثل ENTJ ها نسبت به اینکه دیگران چطور نسبت به چیزی که میخواهند اینقدر کم مسئولیت هستند و یا احساس مسئولیت نمیکنند انتقاد میکنند (البته پیش خودشان) آنها همیشه فکر میکنند دیگران راه را اشتباه میروند همه آینده بدی را انتخاب کرده اند و خودم فقط جز محدود افرادی هستم که آینده درستی را در پیش گرفته ام”

 

ما (تیپ شخصیتی ENFJ)  معلمانی ذاتی هستیم، ما معمولا در حال سازماندهی کردن مردم برای  اینکه به فعالیت های آموزشی بپردازند هستیم (معمولا چنین مؤسساتی را احداث میکنند یا چنین رؤیایی را در سر دارند آنها عاشق تدریس هستند). دوست داریم در راس امور باشیم و به دیگران کمک کنیم تا بتوانند رشد بهتری را در زندگی تجربه کنند. ما با شهود درونی مان پتانیسل ها را در انسان ها میبینیم و به نرمی و آرامی و رویکردی تشویقی از دیگران میخواهیم که از قدرت خود بهتر استفاده کنند و آن را رشد دهند. ما معلمانی پویا و با انرژی هستیم و وقتی که دیگران را برای کشف دانش بیشتر رهبری میکنیم به طور واضحی انرژی میگیریم

 

ما (تییپ شخصیتی ENFJ) به خوبی با دیگران ارتباط برقرار میکنیم و معمولا از هوش کلامی بالایی برای ارتباط با دیگران برخوردار هستیم و کلماتمان را هوشمندانه انتخاب میکنیم. از اینکه به دیگران کمک کنیم تا مسائلشان را حل کنند و در باره بینش هایی در باره مردم، احساسات و انگیزه ها صحبت کنیم لذت میبریم. در برخی از موارد به معنای واقعی ما غمخوار و دلسوز دیگران هستیم در حدی که بعضی مواقع خود را میبینیم که درمیان احساسات دیگران غرق شده ایم و اگر احساسات اطرافمان زیادی منفی باشد دچار خستگی میشویم.

 

کارکرد اول تیپ شخصیتی ما Fe است و این یعنی ما مدام به دنبال دادن احساس خوب به دیگران هستیم و با اینکار وقتی که احساسات بقیه بهتر میشود احساسات ما هم بهتر میشود و این کارکرد مثل این میماند که احساست بقیه برای احساست ما محسوب میشود. ما در یک جمع به خوبی از اتمسفر احساسی جمع به خوبی آگاه هستیم و به خوبی میتوانیم احساسات موجود در یک جمع را کنترل کنیم و یا آن را در جهتی مثبت دست خوش تغییر کنیم

 

“تیپ شخصیتی ENFJ برونگرا ترینِ برونگرایان است آنها به شدت به ارتباطات علاقه دارند هرچه بیشتر بهتر، آنها تصمیمات خود را به صورت جمعی میگیرند احساسات جمع به چه شکل است؟ خوب بو بد از نظر جمع چیست؟ همان را انجام میدهم”

 

ارزش ها و انگیزه های تیپ شخصیتی ENFJ چیست؟

 

مشخص ترین ارزش ما انسان دوستی و بشر دوستی ما در کنار همدلی برای دیگران است. به صورت شهودی و بینشی احساسات دیگران را درک میکنیم و معمولا به عنوان یک فشار سنج احساسی برای اطرافیانمان هستیم که به خوبی میدانیم دیگران چه احساسی دارند.

 

این احساس همدلی برای افراد نزدیکمان کاملا آشکار است، ما ذاتا بشر دوست هستیم و ممکن است نگرانی هایی برای مردم شهر کشور یا جامعه خود داشته باشیم. هر اتفاقی که می افتد یا هر تصمیمی که میخواهیم بگیریم ابتدا خود را در جای طرف مقابلمان میگذاریم تا ببینیم او از این تصمیم ما چه احساسی دارد؟ در بسیاری از مواقع دوست داریم برای درک بهتر دیگران شخصا احساسات آنها را درک کنیم. وقتی که ببینیم شخصی در رنج کشیدن است این میتواند برای ما انگیزه ای برای عمل کردن باشد.

 

“تیپ شخصیتی ENFJ به دنبال تایید بیرونی است بر خلاف همتای منطقی خود یعنی ENTJ که به فکر شناخته شدن، مقام و شهرت و پول است (و در حالتی بالغ اینکه انسانی خوب باشد) تیپ شخصیتی ENFJ به دنبال تاییید بیرونی است برای آنها تایید شدن خیلی خیلی مهم است به آنها تایید لازم را بدهید اگر تایید بیرونی را هدیه ندهید ENFJ ها همیشه نگرانند نکند به اندازه انسان خوبی نیستند”

 

” من با هر تعریف خوب میتوانم دو ماه زندگی کنم” 

“میترسم مرا دوست نداشته باشند، حتی کسانی که من آنها را دوست ندارم”

 

خیلی از وقتها به دلیل اینکه ما نگران این هستیم که هیچ موقع به اندازه کافی انسان خوبی نیستیم دیگران از این موضوع میتوانند سو استفاده کنند و از طرفی هم ما حافظه بسیار ضعیفی داریم و ممکن است یادمان برود که چه کارهای خوبی انجام داده ایم یا شخص رو به رویمان از ما سو استفاده کرده است و این روند مدام تکرار شود

 

ما ENFJ ها سعی مکینیم که وانمود کنیم هیشمه حقیقت را میدانیم و کاری که انجام میدهیم درست است و یا به اندازه کافی باهوش هستیم اما در واقع به دلیل کارکرد آخرمان که Ti است میترسیم که خیلی از وقتها اشتباه کنیم میترسیم که افکارمان درست نباشد به همین دلیل مدام از دیگران سؤال میپرسیم که در مورد افکاری که دارم چه احساسی داری؟ تاییدشان میکنی؟ من درست میگم؟….

 

 

 

تیپ شخصیتی ENFJ در روابط خود چگونه عمل میکند؟

ما در روابطمان کمک رسان و حمایت گر هستیم. به دنبال این هستیم که بدانیم چه چیزی برای شریک زندگیمان مهم است و او را خوشحال میکند تا همان کار را انجام دهیم و به واکنش های احساسی همسرمان حساس هستیم.

 

برای شریک عاطفی خود مشوقی عالی هستیم و او را حمایت میکنیم تا بتواند پتانیسل های خود را بشناسد و آنها را شکوفا کند. ما در هر لحظه آماده کمک کردن به هسرمان هستیم و به دنبال موقعیت هایی هستیم که بتوانیم در مسیر رسیدن به دستاوردهایش او را حمایت کنیم

 

“به یاد داشته باشید که ENFJ ها بسیار مهربان هستند و به شدت خواهان این هستند که تجربه ای را به شما دهند که شما خوشحال باشید اما در بازگشت از شما انتظار مهربانی را دارند با آنها مهربان باشید آنها را تایید کنید حتی اگر مخالفتی دارید خوب ابتدا به حرف هایشان گوش دهید ENFJ ها نیاز دارند که شنیده شوند و ارتباطاتشان از لحاظ کمی و کیفی زیاد باشد”

 

مهمترین ویژیگی ما (تیپ شخصیتی ENFJ) این است که ما به داشتن هارمونی و هماهنگی در روابطمان اهمیت میدهیم و در بعضی مواقع نیازهای شریک زندگیمان بر نیاز های ما ارجعیت دارد. تعارض برای ما نا امید کننده است و رویکرد ما در این جور مواقع دوری کردن از آن است. نسبت به انتقادها بسیار حساس هستیم و ممکن است از لحاظ احساسی درگیر انتقاد شویم، در برخی از موارد وقتی احساساتمان مورد هدف قرار بگیرد ممکن است این کار را تلافی کنیم با تمام این حال ما بینش خوبی نسبت به احساسات و افرادی که اطرافامان هستند داریم و از این استعداد خود در جهت حل مسائل مان استفاده میکنیم. کارکرد Ti-Fe میتواند از ما حلال مسائل روابط خوبی را بسازد.

 

“با ENFJ ها هرچه بیشتر ارتباط بگیرید و تا میتواند به آنها اطلاعات بدهید هیچ ENFJ ای نیست که از زیادی ارتباط خسته شود به آنها مفهوم مطالب و کارهای خود را بگویید کارکرد آخر آنها Ti است و این یعنی زمان نیاز دارند تا بدانند که واقعا چه چیزی درست و چه چیزی غلط است به آنها وقت لازم را هدیه دهید به آنها بگویید باهوش هستند و افکارشان دقیق و نزدیک به حقیقت است و این نا امنی را از آنها بگیرید در این صورت آنها بهترین ها را خلق خواهند کرد”

 

 

نکته بسیار مهم برای ENFJ ها: اگر میخواهید کارکرد آخر خود را روی فرم نگه داریم باید اطلاعات زیادی را به داخل مغزتان بریزید بخوانید و بخوانید و سپس تحلیل کنید و بدانید که هرکه هرچه گفت درست نیست، ضمن اینکه در زندگی خود هم بدانید که سریع به دیگران اعتماد نکنید سریع نخواهید احساس خوب بدهید حتی اگر میدانید طرف مقابل اشتباه میکند. در این صورت میتوانید بهتر و بهتر شوید

 

به عنوان پدر و مادر یک ENFJ چگونه عمل میکند؟

به عنوان پدر یا مادر ما فعال و پر شور و شوق نقش هدایت گر فرزندانمان برای رشد و شکوفایی آنها را بر عهده میگیریم. از اینکه به فرزندانمان خوب و بد زندگی را آموزش دهیم لذت میبریم. انتظارات ما ممکن است از فرزندانمان بالا باشد و معمولا آینده ای درخشان را در نظر خود برای فرزندانمان تصور میکنیم. دوست داریم آنها را درک کنیم و از احساسات با آنها صحبت کنیم و پل های احساسی میانمان برقرار شود

 

میل به کشف و شکوفا کردن پتانسیل ها و استعداد های وجودی فرزندانمان داریم و در برخی از موارد ممکن است از فرزندانمان انتظارات زیادی داشته باشیم و وقتی که آنها بر طبق انتظارات ما عمل نمیکنند نا امید میشویم. وقتی که از فرزندانمان رفتار اشتباهی سر میزند ما آن را به خود میگیریم و احساس میکنیم مسئول این رفتار ها خودمان هستیم و در اینکه بخواهیم ارزش های درستی به فرزندانمان انتقال دهیم شکست خورده ایم

 

خصوصیات شغلی مناسب تیپ شخصیتی ENFJ:

 

شرایط مناسب کاری برای شما:

 • بتوانید با دیگران در ارتباط باشید چرا که روحیه همکاری بالایی دارید
 • از قدرت رهبری خود استفاده کنید
 • در دیگران شور و شوق ایجاد کنید و دیگران را رشد دهید
 • پاسخ گویی به علاقه خود برای در نظر گرفتن موضوعات جدید
 • وارد جزئایت نشوید و نخواهید ساعت ها با جزئیات سرو کله بزنید
 • رقابتی نباشد محیط کار
 • مدام درگیر بحث ها و تعارضات نباشید
 • محیط منظم باشد و بدانید که چه کارهایی لازم است انجام دهید

 

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENFJ:

 • مدیر خدمات مشتریان
 • مسئول استخدام نیروی انسانی
 • مربی، استعداد یاب، مدیر
 • مشاور شغلی، روانشناس و درمانگر
 • معلم، استاد، مدیر برنامه آموزشی، برگزار کننده سمینارها
 • جامعه شناس، مدیر روابط عمومی
 • روحانی، راهنما، کوچ
 • و……

نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی ENFJ:

نقاط ضعف یک ENFJ:

 
 • ممکن است بخواهند همه چیز را کنترل کنند
 • ممکن است به طور کمال طلبانه ای به دنبال اهداف خود باشند
 •  به دنبال تایید دیگران هستند و نگران خوب بودن خودشان هستند
 • از منطق صرف و تصمیماتی که منطقی باشد بیزارند
 • فرار کردن از تعارضات و طفره رفتن
 • درگیر انسان های دیگر شدن
 • تصمیمات سریعی که ممکن است کامل نباشد میگیرند
 • با اینکه به طور کلی کنترل گر نیستند اما برخی از مواقع باید ها و نباید های زیادی دارند در روابط خود
 • شخصی کردن بسیاری از موضوعات که میتوان به راحتی از آنها گذر کرد
 • صبور نبودن و فراموش کار بودن باید همه چیز را یاد داشت کنند
 

نقاط قوت یک ENFJ :

 
 • مهربان و در نظر گرفتن احساسات دیگران و تلاش برای نگه داشتن هماهنگی
 • شور و شوق بسیار برای انگیزه دادن و رشد دیگران
 • شاداب با نشاط و پر شور و شوق هستند
 • مهارت های ارتباطی بالایی دارند و توانایی شبکه سازی قوی ای دارند
 • دیگران را تایید و تحسین میکنند
 • متعهد و به دنبال روابط بلند مدت هستند
 • در همه موقعیت ها خوشبینانه عمل میکنند و به دنبال موقعیت های برد-برد هستند
 • مسئول در برابر خواسته خود
 • دادن تجربه خوب به دیگران 
 •  
علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

دیدگاهتان را بنویسید