تبپ شخصیتی ENFP در یک نگاه:

 • مشتاق، پر شور و پر انرژی
 • انگیزه دهنده و الهام بخش
 • دارای تخیل قوی، آینده نگر و مثبت اندیش
 • به دنبال چیزهای جدید و خود انگیخته
 • ارتباط برقرار کنندگان عالی
 • بیزار از کارهای تکراری و روتین های زندگی
 • به فکر  رشد دادن دیگران و  خودشان
 

ENFP: برونگرا، شهودی، احساسی، ادراکی

E: برونگرا، کسی که از دنیای بیرون از خود انرژی میگیرد

N: شهودی، کسی که تصاویر بزرگ و پنداره ها و ایده ها توجه دارد

F: احساسی، کسی که با توجه به ارزش های شخصی تصمیم میگیرد

P: ادراکی، کسی که به انعطاف پذیری گرایش

 

نگاهی دقیق به تیپ شخصیتی ENFP:

سلام من یک ENFP هستم. در سیستم شخصیت شناسی به روش MBTI ما جزئی از مشرب آرمانگراها (NF) محسوب میشویم. تمرکز و توجه ما در دنیای اطراف به سمت مردم هست. ما خواهان تغییرات اجتماعی و مردمی مثبت هستیم برای آینده ای بهتر. روحیه ای خلاقانه در کنار شورو شوقی برای ایده ها و احتمالات جدید که به طور مسری به دیگران انتقال پیدا میکند ما به خوبی میتوانیم به دیگران انگیزه بدهیم و الهام بخش باشیم. پر انرژی، صمیمی و مشتاق، ما عاشق کمک کردن به دیگران هستیم البته ترجیح میدهیم که این کمک از راه بیانی یا کشف استعداد های دیگران و کمک به رشد کردن آنها باشد چون از این کارها لذت میبریم

ما به سرعت توانایی برقراری ارتباط را با استفاده از طنز، حس شوخ طبعی و داستان های لذت بخشی که تعریف میکنیم داریم. قدرت تصویر سازی و آینده نگری در ما زیاد است و معمولا در کنار علاقه ما به انسان ها یک نیمه ی هنرمند در درون ما وجود دارد. ما به سمت هنر جذب میشویم چرا که راهی است که میتوانیم به صورت مبتکرانه و خلاقانه ایده های ذهنی خودمان را بیان کنیم و همچنین معنا و مفهومی عمیق تر از درک خود را از تجارب انسانی را از طریق هنر بیان کنیم.

 

” تیپ شخصیتی ENFP به دلیل داشتن مهارت های ذاتی ارتباطی و داشتن شور و شوق بالا میتوانند واقعا فروشندگانی عالی باشند “

 

ما (تیپ شخصیتی ENFP) از جزئیات و کارهای تکراری بیزاریم، ترجیح میدهیم کارهای نو و تازه را انجام دهیم تا اینکه یک کار تکراری را بارها انجام دهیم در واقع روتین های زندگی نقطه ضعف ما محسوب میشود. (البته فقط در باره روتین های زندگی چنین است) نگاهی مثبت به زندگی داریم و نگاه ما به دنیا جوری است که معتقدیم زندگی پر از فراوانی است.

 

” یک ENFP بیش از اینکه بخواهد کاری را انجام دهد ممکن است رؤیایش را ببیند آنها فاقد سخت کوشی هستند چرا که کارکرد آخر آنها Si است و باید یاد بگیرند پایداری و سخت کوشی را به زندگی خود اضاف کنند”

 

معمولا برای ما ENFPها آنچه که در افق قرار دارد مهمتر و درخشان تر از آنچه که الان و اینجا وجود دارد است. آرزو های بزرگی برای زندگی خود داریم اما شاید در عملی کردن ایده های مان خوب عمل نکنیم .

ما enfp ها معمولا افرادی حساس، مهربان، با محبت و با شوق و اشتیاق فراوانی هستیم و در کنار تمام این صفات افرادی پذیرا هستیم که به دیگران سخت نمیگیریم و از اینکه به ما سخت گرفته شود هم دل خوشی نداریم. اهل انقاد کردن نیستیم و دوست نداریم که مورد انتقاد هم واقع شویم و برعکس اهل تشویق و انرژی دادن هستیم و اینکه شخصی در قبال ما همین کارها را انجام دهد لذت میبریم

ما به راحتی در باره ایده ها و آرامان هایمان با دیگران صحبت میکنیم و دوست داریم که دیگران هم همین کار را در قبال ما انجام دهند. نگران نباشید ما هیچوقت رؤیاهای شما را قضاوت نمیکنیم بلکه همانطور که گفتم رویکردی الهام بخش داریم و هرکسی که درباره رؤیاهایش با ما صحبت کند بدون لحظه ای قضاوت او را با مهربانی و محبت در کنار انگیزه بخشی که جزئی از وجود ما است تشویق میکنیم. به طور کلی از اینکه شخصی بخواهد صرفا از حقایق و اعداد و ارقام خشک و خالی با ما صحبت کند زود خسته میشویم.

 

“تیپ شخصیتی ENFP کاری به حقیقت ندارد او فقط به اینکه چه باوری دارید کار دارد جهان برای آنها در باور خلاصه میشود و معتقد هستند هرکسی با هر باوری که دارد زندگی میکند به همین دلیل آنها به دنبال تغییر باور دیگران هستند معمولا تا بتوانند تصویر خود را از زندگی بهتر بر روی زمین ایجاد کنند آنها میتوانند همزمان بهترین انسانها و بدترین انسان ها باشند و فقط باید انتخاب کنند”

 

ایده های جدید و بکر زیادی را داریم  اما مسئله ما با ادامه دادن و اینکه غرق در درخشش ایده ای جدید نشدن است در واقع تنوع داشتن در هر کاری برای ما یکی از اولویت ها محسوب میشود و ممکن است کارهای نصفه کاره زیادی داشته باشیم. از اینکه ایده ها را با دیگران در میان بگذاریم و با دیگران هم صحبت شویم لذت میبریم.

جملات زیر از تیپ های شخصیتیENFP است:

” بدون شک بیشترین علاقه ام به کاری که میکنم وقت صرف کردن با اشخاص است و این بسیار خوشایند است”

“سخت ترین کار زندگی پرداخت قبوض و مدیریت دقیق مالی است”

” از اینکه در مقابل دیگران بایستم و برای آنها سخنرانی کنم و انگیزه بخش باشم لذت فراوانی میبرم”

” من عاشق نو آوری هستم و از اینکه استعدادهایم را با دیگران شریک شوم و یا استعداد های دیگران را کشف کنم و دیگران را توانمند سازم لذت میبرم”

 

کارکرد اول ما Ne است و یعنی بر خلاف دو تیپ شخصیتی INTJ , INFJ که Ni هستند به این فکر میکنیم که چه امکانی برای ما (همه با هم ) وجود دارد و میخواهیم که کارها را دست جمعی دنبال کنیم و پیش ببریم

 

“اگر در کنار تیپ های شخصیتی ENFP رفتاری را انجام دهید آنها به خوبی الگوهای رفتاری را پیدا میکنند و میدانند که ممکن است باز هم آن را تکرار کنید آنها به این جمله اعتقاد دارند که هر آنچه در گذشته اتفاق افتاده باز هم تکرار خواهد شد”

 

ارزش ها و انگیزه های تیپ شخصیتی ENFP چیست؟

کنجکاوی درباره مردم و ایده ها یکی از ارزش های ما است.  معمولا به دنبال تجاربی میرویم که احساست شدیدی را در ما برانگیزد و از لحاظ عاطفی درگیر آن تجارب شویم. نو آوری برای ما بسیار جذاب است به همین دلیل هم معمولا طیف علایق وسیعی داریم.

 

 

“یک ENFP بالغ بسیار انسانی خیر خواه و مهربان است و یک ENFP نابالغ فقط به فکر خود است و بسیار خودخواه و تا مرز فساد اخلاقی پیش خواهد رفت اگر با یک ENFP در ارتباط هستید بهتر است ببینید آیا او واقعا فردی بالغ است یا نابالغ؟”

 

 

ما ENFP ها به منحصر به فرد بودن اهمیت میدهیم و معمولا در زندگی مان به دنبال خوشبختی برای خودمان و دیگران هستیم و این موضوع اهمیت زیادی برای ما دارد. ما به داشتن آزادی منحصر به فرد برای هر فرد و ابراز وجود اهمیت میدهیم، دوست داریم که هرجا که شهود و الهامات ما سرک میکشد به دبنالش راه بیافتیم.

 

ما به احساسات درونی خود اهمیت خاصی میدهیم و در قبال احساسات درونیمان به شدت احساس مسئولیت میکنیم خیلی وقتها دیگران ما را به خودخواهی متهم میکنند اگر واقعا چنین است کافی است که به ما بگویید کاری که میکنی به دیگران صدمه میزند آنوقت به سرعت ما بیدار میشویم و دقیقا کار درست را انجام میدهیم

 

“یک ENFP فقط در صورتی میتواند موفق شود و زندگی بهتری برای خود داشته باشد که به دو کارکرد آخر خود غلبه کند یعنی:Te و Si آنها باید مطالعه کنند تا بتوانند اطلاعات زیادی را جمع آوری کنند و آنوقت بتوانند باورهای مناسبی برای خود و دیگران بسازند یا اطلاعاتی بهتر به دیگران بدهند و  بر این حسی که میدانند باهوش نیسنتد غلبه کنند، همچنین سخت کوش تر و دقیق تر زندگی خود را پیش ببرند و از تجربیات جدید نترسند…”

 

تیپ شخصیتی ENFP در روابط خود چگونه عمل میکند؟

ما از برقراری روابط عاشقانه لذت میبریم، افرادی حساس و مهربان که به فکر رشد دیگران و رشد فردی همسر و رابطه خود هستیم. همسرمان را تشویق میکنیم که به دنبال رؤیاهای خود باشد و از او هم چنین انتظاری را داریم. سر زنده و شاداب و اهل تجربیات جدید هستیم که شهودمان ما را برای تجربه کردن آن راهنمایی میکند و دوست داریم که موقعیت ها مختلفی را تجربه کنیم پس نه دوست داریم زیاد کنترل شویم و نه کنترل کنیم هیچ موقع همسرمان را برای انجام کاری رتحت فشار قرار نمیدهیم

 

ما (تیپ شخصیتی ENFP) در روابط خود به دنبال معنا و جفت روحی خود هستیم و از اینکه هرچه عشقمان عمیق تر شود بیشتر لذت میبریم. اگر فرد مقابلمان نتواند آن عشقی عمیقی که خواهانش هستیم را فراهم کند ماندن در رابطه برایمان سخت میشود. ما به موقع تعارضات معمولا عقب نشینی میکنیم و در خیلی مواقع معمولا احساس خشم و ناراحتی خود را درون ریزی میکنیم تا موقعی که دیگر لبریز شود و به مرحله ی انفجار برسیم چرا که به داشتن هماهنگی بها میدهیم. از همین روی در تعارضاتمان معمولا درد های کهنه و دلخوری های قدیمی را رو میکنیم.

 

در مقابل از اینکه با همسرمان درباره احساسات و عشقمان صحبت کنیم لذت میبریم. وقتی همسر و شریک زندگیمان ما را مورد تعریف، تمجید و توجه قرار میدهد را دوست داریم و در مقابل هم از اینکه این کار را برای او انجام دهیم لذت میبریم. در روابطمان ما هر کاری از دستمان بر بییاید برای داشتن رابطه ای مثبت انجام میدهیم

 

به عنوان پرد و مادر یک ENFP چگونه عمل میکند؟

ما به عنوان پدر و مادر از اینکه تجارب جدیدی را خلق کنیم برای فرزندانمان لذت میبریم و می خواهیم که فرزندانمان به عنوان فردی منحصر به فرد رشد کنند. معمولا وقتی میدانیم که چه رفتاری صحیح است برای انجام آن بسیار با انگیزه هستیم اما از طرفی خیلی در اجرای آن نمیتوانیم محکم و سفت و سخت باشیم چرا که میترسیم مبادا فرزندمان را برنجانیم و از او دور شویم. داشتن رابطه نزدیک با فرزندمان برایمان مهمتر است در بازی کردن با آنها به خوبی عمل میکنیم و از این کار لذت مبیریم مثل اینکه دوباره خودمان بچه شده باشیم.

اما روتین هایی که برای محافطت از فرزند و رشد دادن او نیاز است برای ما عذاب آوراست و از انجام آنها به سرعت خسته میشویم. از اینکه از لحاظ احساسی به فرزندمان نزدیک شویم و نگاهمان به موقعیت های آینده باشد و اینکه او چه پتانیسل هایی دارد شگفت زده میشویم و لذت میبریم

خصوصیات شغلی مناسب تیپ شخصیتی ENFP ها:

شرایط مناسب کاری برای شما کاری است که:

 • کمک به دیگران و درعین حال ساخت زندگی شادمانه برای خود (ممکن است فقط بخواهند زندگی خود یا دیگران را بهتر کنند باید بدانند که باید هم زندگی خود و دیگران را بهتر کنند و در این موضوع به تعادل برسند)
 • افزودن علم و آگاهی به خود، رشد دادن خود و دیگران
 • داشتن تعامل با دیگران و همفکری کردن با آنها
 • خلاق بودن و با خود صادق بودن
 • داشتن نو آوری و فکر کردن خارج از چارچوب
 • دوری کردن از جزئیات و درگیر نشدن در ارقام و اعداد و نمودارها
 • انگیزه دادن به دیگران و ایجاد شور و شوق در آنها
 • درگیر نظم های سفت و سخت نشدن
 • کاری که بتوانند تغیراتی را در آن ایجاد کنند

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENFP :

 • تقاش، طراح گرافیک، طراح لباس و …
 • آموزگار، مشاور، مدد کار اجتماعی…
 • روانشناس،
 • مدیر منابع انسانی، مدیر امور مشتریان و…
 • مربی
 • مدیر بازاریابی، رئیس استخدام،
 • امور روابط سازمانی و خانوادگی
 • سخنران الهام بخش

نقاط قوت و ضعف یک تیپ شخصیتی ENFP

نقاط ضعف ENFP ها:

 • دشواری برای تصمیم گیری
 • نقطه ضعف در انجام روتین های روزانه و پایبندی به یک روش و ادامه دادن
 • اولویت بندی و مدیریت زمان
 • دوری کردن از تعارضات در روابط عاطفی
 • فاصله گرفتن از واقعیت
 • انقاد ها را شخصی میکنند و برایشان تحمل انتقاد سخت است
 • مدیریت مالی ضعیف

نقاط قوت ENFP ها:

 • پر نشاط و شاداب در کنار شور و اشتیاق فراوان و به فکر دیگران بودن
 • انگیزه دهنده و الهام بخش بودن و دارای قدرت ارتباطی بالایی هستند
 • بیان احساسات درونی خود و برخوردی گرم و با محبت
 • داشتن ایده های خوب و مثبت نگری نسبت به آینده
 • تلاش در راستای آرزو ها و خواسته هایی که به ذهنشان می آید
علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

این پست دارای 3 نظر است

 1. ارمیا

  سلام ، ممنون اطلاعات سایت شما کمک بزرگی به من کرد که خیلی وقته دنبال اگاهی درباره تیپ شخصیت خودم هستم

  1. علی زنگویی

   سلام دوست عزیز خوشحالم که مطالب براتون اثر گذار بوده، امید وارم تونسته باشم ارزشی به شما اضاف کرده باشم

 2. شایان جباری

  عرض سلام و ادب
  امیدوارم حالتون خوب باشه

  تبریک میگم بهتون بابت سایتی که راه اندازی کردین و آرمانی که انتخاب کردین.
  از آشنایی با شما/سایتتون خوشحال شدم و به خیلیا معرفی کردم.

دیدگاهتان را بنویسید