entp در یک نگاه:

 • انرژی زیاد و شادابی
 • مبتکر و مشتاق برای ایده های نو
 • تحلیل گر و استراتژیک
 • هوش کلامی و مذاکره کننده
 • کلی نگر و عاشق تصاویر کلی
 • مستقل و انطباق پذیر
 • به دنبال امکانات و مفهوم ها در جهان بیرون
 • آینده نگر، شجاع و با اعتماد به نفس

ENTP: برونگرا، شهودی، فکری، ادراکی

E: برونگرا، کسی که از بودن با دیگران و در دنیای بیرون از خود انرژی خود را به دست می آورد

N: شهودی، متمرکز بر ایده ها و تصاویر انتزاعی به جای حقایق و جزئیات

T: فکری، کسی که بار اساس منطق و دلایل تصمیم گیری میکند

p: ادراکی، کسی که انعطاف پذیر بودن را بر ساختار در دنیای بیرون ترجیح میدهد

سلام من یک entp هستم. در سیستم شخصیت شناسی به روش MBTI ما جزئی از مشرب خرد گراها (NT) محسوب میشویم. به ما لقب مبتکرها رو دادن ،ما به دلیل داشتن کارکرد شهودی برون ریز (Ne) در دنیای بیرون به دنبال ایده ها، امکانات، ارتباط میان اجزا و پیدا کردن موقعیت های جدید میگردیم اما اینکه عملی شود یا نشود یا برسیم که انجام بدیم یا نه مشخص نسیت…… ذهن ما موقعیت های زیادی را میبیند و وقت پیگیری ایده های زیاد را نداریم. به هر حال ما ایده هایی ناب را در ذهنمان داریم و همچنین میتوانیم به خوبی با کنار هم قرار دادن سر نخ ها آینده را پیش بینی کنیم و این موضوع یکی از ویژگی های بارز ما محسوب میشود.

ما نو آورانی انگیزه بخش هستیم و از اینکه به راه حل جدید، نو و هوشمندانه ای برای مسائل دست پیدا کنیم لذت میبریم. ما افرادی باهوش و کنجکاو هستیم (تعریف از خود نباشد این موضوع به دلیل کارکرد Ti هست) که به دنبال درک مردم، سیستم ها و قوانینی که در دنیای اطرافمون وجود دارند هستیم.

ما (entp ها) افرادی روشن فکر و غیر سنتی همراه با ایده ها و رؤیاهایی بلند پروازانه هستیم که از فهمیدن و آنالیز کردن و تاثیر گذاری بر مردم و سیستم ها لذت میبریم. ما به طور ذاتی از هوش کلامی قوی برخوردار هستیم و بازی با کلمات را به خوبی میدانیم ما از این استعدادمان چه در مذاکرات چه در بحث کردن ها و چه استفاده در رابطه هایمان برای شوخ طبعی استفاده میکنیم. بعضی مواقع این قدرت کلامی خود را برای قدرت داشتن بر دیگران استفاده میکنیم و معمولا در قالب طنز هم چنین کاری را انجام میدهیم.

“”entp ها از منطق خوبی برخوردارند به اضافه اینکه فوق العاده در سخن گفتن استاد هستند و به راحتی میتوانند  خواسته خود را در قالبی منطقی بیان کنند. آنها از اینکه بخواهند با دیگران بحث کنند لذت میبرند، بحث کردن یکی از لذت های آنها محسوب میشود”

پدرم تعریف میکند ” آن زمان که کودکی خرد سال بودم کلماتی عجیب غریب برای خودم میساختم و زبان مخصوص به خودم را داشتم” (از زبان یک ENTP)

از ویژگی هایی که در ما کاملا نمایان است انرژی داشتن، خلق و خوی خوش و خوش بینی میتوان نام برد ما نسبت به ایده های که در جهان بیرون میبینیم بسیار خوش بین هستیم نحوه ی کارکرد ذهن ما به این شکل است که با شهود برون ریز (Ne کارکرد اول ) ایده ها و امکانات را در جهان بیرون می بینیم و سپس با کارکرد دوم خود (Tiدرونگرای تفکری) تصمیماتی بر اساس منطق درونی خود میگیریم، و منطق ما میگوید ما از پس هر کاری بر می آیم یا هیچ محدودیتی برای ما وجود ندارد. ضمن اینکه با کارکرد دوم خودمان هم به خوبی میتوانیم عیب ها را در سیستم ها و رفتار و الگوهای جهان خارج پیدا کنیم.

ما به دنبال الگوها و معنا در جهان بیرون هستیم و نیاز عمیقی به درک و تحلیل ماهیت مسائل داریم. برای ما مرتبط کردن همه چیز باهم و دیدن پتانسیل های تبدیل شدن، اتوماتیک وار صورت میگیرد و از اینکه این ایده ها و پتانیسل ها را با دیگران در میان بگذاریم لذت میریم ما از دیدن ایده های نو و پتانسیل های موجود در جهان بیرون برانگیخته میشویم.

“entp ها روحیه ای کار آفرینی و شجاع گونه ای دارند آنها به شدت عاشق کارهای نو هستند بسیاری از کارآفرینان بزرگ از این تیپ شخصیتی هستند، آنها ترجیح میدهند که ریسک کنند و شکست بخورند تا اینکه بخواهند کار تکراری ای را انجام دهند آنها عاشق تغییرات هستند و قادرند در دل بی نظمی ها فرصت را ببینند”

یکی از فاکتورهای انگیزه برای ما (entp ها) این است که کسی به ما بگوید چیزی غیر قابل دست یابی است و چالش بسیار زیادی دارد، ما از چالش ها انرژی میگیریم و معمولا از مسائلی که دیگران حل آنها را غیر ممکن میدانند انگیزه دوچندانی برای انجام آنها داریم ما برای نو آوری ها ارزش زیادی قائل هستیم و اعتماد به نفس اینکه به طوری خلاق فکر کنیم را داریم خیلی از وقتها فکر میکنیم که دیگران زیادی سنتی هستند و زیادی معمولی فکر میکنند بهتر است که بقیه هم کمی خلاقانه تر فکر کنند و راه حل جدیدی را پیدا کنند. ضمن اینکه همیشه فکر میکنیم که دیگران از بهره هوشی به اندازه ما برخوردار نیستند!

ما همیشه به نبوغ خودمان برای مقابله با جهان اطرافمان اعتماد میکنیم و عادت به آماده سازی برای موقعیت جدید را نداریم، ما (entp ها) عادت داریم به نوعی با شیرجه خود را وارد موقعیتی جدید کنیم و سپس با آن وفق بگیریم البته ما در تمام کردن و به ثمر رساندن این ایده ها و موقعیت ها خیلی عالی عمل نمیکنیم این نقطه ضعف ما محسوب میشود چون کارکرد آخر ما حسی درونریز (Si) است و این کارکرد دقیقا به تمام کردن و پایبندی و دوام آوردن تا آخر یک پروژه مربوط میشود.

“فرصت مانند بسکوئیت در چای میماند اگر معطل کنید همانطور که بیسکوئیت از دست میرود فرصت هم از دست شما میرود” به نظر میرسد اولین بار یک entp این جمله را گفته باشد او دوست دارد به تمام فرصت ها بله بگوید و هیچ کدام را از دست ندهد و هم زمان هیچ کدام را هم به پایان نبرد

ما عاشق دوباره خلق کردن هستیم و معمولا هیچ علاقه ای به اینکه راهی که شخصی رفته را برویم نداریم، دوست نداریم یک کار را به یک روش تکراری انجام دهیم ما استاندارد های از پیش تعیین شده و روش های معمول را نادیده میگیریم و راه خود را پیدا میکنیم در واقع کارهای تکراری، روش های معمولی، نداشتن خلاقیت و استفاده نکردن از نبوغمان در کارهایمان انگیزه ما را کم میکند. بهتر است به نبوغ ما و شم بیزینسی ما اعتماد کافی داشته باشید.

همچنین ما عاشق هیجان و رقابت هستیم و به داشتن صلاحیت فردی اهمیت زیادی میدهیم. از طرف دیگر ما به طور استراتژیک فکر میکنیم و به راحتی به اشکالات پی میبریم ما از توانمندی تحلیلی قدرتمندی برخوردار هستیم.

ما (entpها) در ارتباطات خود عالی عمل میکنیم و دوستان و آشنایان زیادی داریم. ما به شدت علاقه داریم که با اشخاص جدیدی ارتباط برقرار کنیم همچنین برای ایده های خود در پی آنیم که دیگران را با خود همراه کنیم ما برای ایجاد انگیزه در دیگران توانایی بالایی داریم، در این راه از زبان شیرین و متقاعد کننده مان استفاده میکنیم. ما دانشجویان مادام العمر زندگی و پدیده های موجود در آن هستیم که با مفاهیم جدید و ایده ها جانمان روشن میشود، ولی ممکن است که در نقش همه چیز دانی باشیم از همه چیز اما با عمق کم میداند. 

کارهای روزانه؟!! از کارهای روتین وار و تکراری بیزاریم و به دلیل اینکه به خلاقیت و نوآوری علاقه مند هستیم خیلی از وقتها راه استاندارد امور را فراموش میکنیم، نقطه ضعف دیگر ما عدم توجه به جزئیات است زیرا همانطور که گفتم کارکرد حسی (Si) که مربوط به جزئیات و به خاطر سپاری جزئیات است کارکرد آخر ما میباشد به همین دلیل خیلی از وقتها استانداردهای انجام یک کار را فراموش میکنیم و به سمت ایده یا کار جدید بدون ایجاد تدارکات هجوم میبیرم

“آنها هوش کلامی و قدرت کلام بالایی دارند به اضافه اینکه سرعت پردازش بالایی را هم دارا میباشند، کلمات می آیند و باید گفته شوند در غیر اینصورت آنها شاید فراموش کنند که چه میخواستند بگویند. در برخی از موارد اجازه صحبت به دیگران را هم نمیدهند همچنین دارای زبانی رک و صریح هستند ولی بر خلاف منطقی های دیگر آنها سیاست را خوب رعایت میکنند زیرا کارکرد سوم آنها احساسی برون ریز است (Fe) که میدانند در بیشتر مواقع دیگران چه احساسی دارند و از همین موضوع هم استفاده میکنند. ENTP ها هرچه سنشان بالاتر میرود بیشتر در گیر احساست میشوند.

ما (entp ها) برایمان متعهد شدن سخت است و از این میترسیم که در ادامه مسیر شاید موقعیت های بهتری ظاهر شود و به همین دلیل دوست داریم روی چند ایده همزمان با هم کار کنیم در واقع با یک دست چند هندوانه را بلند کنیم و هرکدام از کارها اگر جالب نباشد را رها میکنیم، اگر کارکرد دوم ما یعنی درونگرای تفکری (Ti) به خوبی رشد نکرده باشد شاید همه هندوانه ها را رها کنیم و کلا به سراغ هندوانه ای دیگر برویم!!! این موضوع باعث میشود بعضی مواقع خود را میان چندین ایده نا تمام ببینیم که برایمان بیرون آمدن از آنها و انتخاب، مسئله ساز میشود

ما تقریبا عاشق همه چیز هستیم و برایمان سخت است که این میل خود را کنترل کنیم، در واقع برای ما چیزی که دور از دسترس است و در افق میباشد  جالب تر از آن چیزی است که الان و اینجا حضور دارد برای ما داشتن یک تصویر کلی از یک ایده انگیزه بخش است و نیازی به دانستن قدم به قدم مراحل نیست.

از آنجا که ما عاشق ایده های و امکانات جدیدی که در اطرافمان کشف میکنیم میشویم سرعت در کار را میپسندیم، سرعت در کار به معنی رفتن به سراغ ایده های نو و امکانات جدید تری است و وقتی میبینیم که کاری کند پیش میرود نا امید میشویم و انگیزه مان پایین می آید

“آنها توانایی الگو سازی دارند و دائم مدل های ذهنی را ساخته یا دوباره سازی میکنند تا جهان را برای خودشان توضیح دهند افکار انتزاعی و پیچیده در مورد کارشان، مدام در سر آنها میچرخد”

entp ها وقتی که کارکرد دوم آنها رشد خوبی کند و یاد بگیرند که چطور شور و شوق خود را کنترل کنند میتوانند کارآفرینان خوبی باشند و به موفقیت های منحصر به فردی دست پیدا کنند. ضمن اینکه این افراد به بداهه گویی های خود دیده شده که بسیار اعتماد دارند و در مذاکرات کاری یا زندگی روزانه خود به نظر میرسد جواب ها در لحظه به آنها الهام میشود و به سختی میشود آنها را شکست داد.

ارزش های یک entp چیست؟

دانش، توانمندی (صلاحیت) و اغلب موفقیت-محور هستند همچنین برای آنها استقلال داشتن بسیار مهم است آنها در مورد نظرها و بینش های خود تعصب منحصر به فردی دارند و حریف آنها شدن کار سختی است.

آنها از همان کودکی علاقه دارند کارهای خود را، خود انجام دهند یک کودک  8 ساله entp روی دیوار اتاقش زده بود “من آدم خودم هستم”!!

هچنین ایده های آنها برایشان ارزش محسوب میشود هرچند که شاید آنها را دنبال نکنند اما نیازی نیست که کسی این را به آنها گوش زد کند یا با ایده هایشان مخالفت کند و بخواهد آن ها را زیر سؤال ببرد

” همسر من یک entp است اوایل ازدواجمان ایده هایی را مطرح میکرد که من فکر میکردم اجرای این ایده ها ریسک های بزرگی است و وقتی از ایده ی او انتقاد میکردم یا عیب و ایراداتی را میگرفتم یا نحوه اجرایی آن را میپرسیدم، امکان داشت سر همین موضوع به مسئله بر بخوریم، او برای ایده هایش شوق بسیاری داشت ولی بعد از گذشت چند وقت متوجه میشدم که او ایده ای دیگر به ذهنش می آید و ایده قبلی را رها کرده است! ” (از زبان همسر یک entp)

یک entp در ارتباطات خود چگونه عمل میکند؟

ما افرادی خوش مشرب خلاق و پر انرژی هستیم که میتوانیم برای شریک زندگیمان همراهانی بسیار هیجان انگیز باشیم . ما از اینکه با دیگران در تعامل باشیم لذت میبریم و این اشتیاق مسری است.  ما پر از ایده های جدیدی هستیم که دوست داریم با شریک زندگی خود آنها را تجربه کنیم.

ما (entp ها)به دنبال این هستیم که در رابطه خود هم الگوها را کشف کنیم و بدانیم که همسرمان چگونه فکر میکند تا بتوانیم از این طریق رابطه بهتری را بسازیم ما در ایجاد راه حل ها به هنگام مسائل شخصی مهارت داریم همچنین مثل بقیه افراد شهودی ما هم مشوق شریک زندگی خود هستیم برای اینکه رؤیاهای خود را دنبال کند.

“تیپ های شخصیتی entp ممکن است گاهی اوقات فقط به خاطر بحث کردن با دیگران بحث کنند،فقط به این خاطر که از تعامل باشخص دیگری در زمینه ایده هایشان لذت میبرند به همین دلیل شریک زندگی آنها باید این عادت آنها  که علاقه به یکی به دو کردن های منطقی دارند آگاه باشند یا اینکه از لحاظ احساسی انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد”

تیپ شخصیتی entp علاقه کمی به انجام روتین های خانه و زندگی دارد چون به دنبال انگیزه های خود میرود و وقتی که همسرش یک فردی با کارکرد حسی باشد احتمالا بر سر همین کارهای روتین روزانه به مسئله بر میخورند از دید یک فرد حسی (S) شهودی ها افرادی بی خیال محسوب میشوند

ما به آزادی عمل بها میدهیم و اگر بر علیه ما کنترل بیرونی اعمال شود کار برایمان و رابطه مان سخت میشود “ما به راحتی راه خارج از خانه را پیدا میکنیم”

یک همسر مناسب برای ما کسی است که قدردان نبوغ ، صلاحیت و شایستگی ما باشد و از اینکه توانایی تشخیص روند ها و پیش بینی آینده را داریم قدر دان باشد همچنین با ما در تغییر مسیرها به سمت علایقمان و ریسک هایمان همراه شود.


به عنوان پدر و مادر یک entp چگونه عمل میکند؟


به عنوان یک والد ما (entpها) تلاش میکنیم تا فرزندانمان را متفکارنی مستقل تربیت کنیم. از همان کودکی سعی میکنیم شرایطی برای فرزندانمان فراهم کنیم تا به خودشان بیایند و بتوانند روی پای خود بایستند

ما والدینی شوخ و دوست داشتنی هستیم که دوست داریم مانند کودکی خودمان، فرزندانمان شرایط مختلفی را تجربه کنند تا بتوانند به رشد ذهنی خوبی دست پیدا کنند. بیشتر درگیر چالش های ذهنی فرزندانمان میشویم تا نیاز های جسمی شان،  برای ما انجام روتین های بچه داری به شدت سختی آفرین است

یک مادر entp می گفت بعضی مواقع آرزو میکنم کاش کسی بود که روتین های بچه داری را برای من انجام میداد!!

ما دوست داریم که با فرزندانمان به مکان های مختلف برویم، کارهای متفاوت انجام دهیم و هر پیشامدی را که زندگی پیش روی مان قرار داد میدهد را کشف کنیم

اگر مادر entp دارای فرزندی بیش از حد وابسته از لحاظ جسمانی و احساسی باشد، ممکن است نگران باشد که فرزندش هرگز نتواند مستقل و متکی به خود بار بیاید


خصوصیات شغلی entp ها:

به عنوان یک entp رضایت شغلی به معنای انجام دادن کارهایی است که:

 • به من فرصت دهد تا دست به اقدامات خلاق بزنم و راه حل های بدیع و مبتکرانه برای مسائل پیدا کنم.
 • بتوانم راه حال های خلاق خود را استفاده کنم
 • به من امکان بدهد موقعیت های مختلفی را تجربه کنم که پر از لذت، تفریح و هیجان باشد
 • جا برای پیشرفت و رشد شخصی داشته باشد تا بتوانم صلاحیت و توانایی ام را بالا ببرم
 • با اشخاص مختلفی بتوانم ملاقات داشته باشم
 • بتوانم در محیطی دوستانه و سازمان نیافته عمل کنم. جایی که بتوانم در آن آزادی عمل فراوان داشته باشم
 • به من امکان بدهد پروژه های جدیدی را طراحی کنم، اما مجبور نباشم که به جزئیات توجهی کنم
 • مسائل پیچیده و دشوار رو به رو شوم تا بتوانم با نبوغ و خلاقیتم آن را حل کنم
 • دوست ندارم کسی به من بگوید که چه کنم یا نکنم چارچوب برای من آزار دهنده است
 • بتوانم در آن کار مسائلی را بیابم و از نبوغم برای حل مسائل استفاده کنم

شغل هایی که برای entp ها خوب است:

 • مشاور مدیریت
 • کارآفرین
 • روانشانس
 • وکیل مدافع
 • مدیر تجاری
 • عامل فروش
 • برنامه ریز استراتژیک
 • دانشمند
 • سیاست مدار
 • ایده پرداز
 • مدیر تبلیغات و….

نقاط قوت و ضعف یک entp:

نقاط ضعف entp ها:

 • هر چیز تازه ای آنها را به هیجان می آورد، ممکن است که سریعا در ارتباطات خود دست به تغییر بزنند و شریک عاطفی خود را جایگزین کنند
 • میتوانند کارهای نصفه زیادی را داشته باشند
 • مدیریت مالی ضعیف و انجام دادن ریسک های آنچنانی
 • ایده های زیاد می آیند و میروند و امکان دارد نتوانند هیچ کاری را انجام دهند
 • از جزئیات و قدم به قدم عمل کردن بیزارند ممکن است نتوانند به خوبی تخمین درستی از زمان رسیدن به نتایج داشته باشند
 • داشتن مسئله با پایداری و ماندن در یک کار
 • ممکن است خودبین و متکبر باشند بهتر است یاد بگیرند که به احساست توجه داشته باشند
 • پریدن در میان صحبت های دیگران!
 • با نظم و ساختار بی گانه هستند

نقاط قوت entp ها:

 • در ارتباطات خود عالی عمل میکنند
 • همیشه ایده ای برای اجرا در دست دارند
 • خلاق دارای نبوغ و مبتکر
 • افرادی رک وصریح و با ظرفیت هستند
 • رهبرانی الهام بخش که علاقه ای به کنترل دیگران هم ندارند
 • ارزش گذاری برای صلاحیت و دانش (دانش روز)
 • آسان گیری عدم کنترل گری
 • روشن کردن مسائل و ساده سازی پیچیدگی های جهان اطراف
 • روحیه ای کار آفرین و پول ساز
 • دارای جذابیتِ کلامی و حاضر جواب

افراد مشهور:

از دیگر افراد مشهود جهان که دارای تیپ شخصیتی entp هستند میتوان از دیوید هیوم فیلسوف اسکاتلندی، سقراط، مارک تواین، جک اسپارو در فیلم دزدان دریای کارائیب یا تریون لنیستر در فیلم game of thrones نام برد. همچنین در کشور ما دکتر علیرضا شیری و سهیل رضایی که در زمینه خودشناسی و رابطه فعالیت میکنند هم دارای تیپ شخصیتی entp هستند

علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

دیدگاهتان را بنویسید