INFP در یک نگاه:

 • سرسختانه معتقد به ارزش های خود هستند
 • افرادی با محبت و در خود فرو رفته هستند
 • شنونده هایی عالی با مهارت های گوش دادن ذاتی که میتوانید برای دردو دل کردن روی شان حساب باز کنید
 • به دنبال معنا در زندگی و پدیده ها
 • به دنبال هماهنگی با دیگران هستند
 • عاشق ایده های نو و خلق ایده ها هستند و از این طریق سعی بر ابراز خود دارند
 • آرمان گرا و ایده آل گرا هستند دنیا را جوری که هست نمیبینند
 • افرادی منعطف و پذیرا هستند برای هر اعتقادی

INFP: درونگرا، شهودی، احساسی، ادراکی

I: درونگرا، کسی که از وقت گذاشتن با خودش انرژی میگیرد

N: شهودی، متمرکز بر ایده ها و تصاویر انتزاعی به جای حقایق و جزئیات

F: احساسی، کسی که بر اساس ارزش های شخصی خود تصمیم میگیرد

J: قضاوتی، کسی ساختار و برنامه ریز را در دنیای بیرون بر انعطاف پذیری ترجیح میدهد

نگاهی دقیق به یک INFP:

سلام من یک infp هستم. در سیستم شخصیت شناسی MBTI ما جزئی از مشرب آرمانگراها (NF) ها محسوب میشویم. به همین دلیل ما رؤیا پردازانی آرمانگرا و کمال گرا هستیم که به وسیله ارزش ها و باور های درونیمان در زندگی هدایت میشویم برای ما ارزش های درونی و رؤیاهایمان بسیار با اهیمت هستند.

به ما لقب درمانگرها را داده اند، برای ما درمانگرها احتمالات بسیار مهم است و اگر لحظاتی واقع گرا میشویم فقط برای عبور از نگرانی ها است. ما پتانسیل های زندگی بهتر در آینده را به خوبی میبینیم و به دنبال خلق آنها هستیم. معمولا حقیقت لحظه ی حال را فراموش میکنیم و مدام در رؤیاهایمان زندگی میکنیم و همه چیز را به آینده موکول میکنیم. ما به دنبال درستکاری درونی (آنچه که از نظر ما درست است یا همان ارزش درونی) و معنا  در زندگی هستیم و این امر به طور غریزی اتفاق می افتد.

 

“INFP ها با ارزش ها و تصاویر درونی خود گره خورده اند آنها به آرامی بر هر محیطی که در آن هستند اثر میگذارند زیرا واقعا به آنچه که از نظرشان خوب است معتقد و پایبند هستند” 

 

افرادی حساس، همدم و دلسوز هستیم و به طور عمیقی به رشد خودمان و دیگران اهمیت میدهیم. ما (تیپ شخصیتی INFP) سرمان در کار خودمان است و بسیار در خود فرو رفته هستیم و عقب نشینی میکنیم از جهان واقعی و میلی به واقعیت نداریم. 

 

اما نکته ی مهم این است که ما بی صدا و در ذهنمان همه را قضاوت میکنیم هر چیزی که در گستره دید ما باشد را قضاوت میکنیم و از طرفی به شدت از قضاوت شدن و اینکه دیگران چه فکری درمورد ما میکنند بیم و وحشت داریم. هیچ موقع سعی نمیکنیم کسی را کنترل کنیم ضمن اینکه از اینکه کنترل شویم بیزار هستیم.

 

ما از اینکه در کشف کردن ایده ها و ارزش های خودمان غوطه ور شویم لذت میبریم و به طور سخاوت مندانه ای دیگران را تشویق میکنیم که همین کار را انجام دهند یعنی ایده ها و ارزش های سبک خودشان را کشف کنند. ما افرادی  خلاق و هنرمند هستیم و از اینکه بتوانیم برای ابراز خودمان راه های جدیدی را امتحان کنیم لذت میبریم

 

“بهترین اثر من آن است که شخصا از آن راضی باشم، اثری که حرفی را که میخواهم بزنم بیان کند”

 

 

برای ما (تیپ شخصیتی INFP) اعتبار و اصالت اهمیت زیادی دارد ما دست به هر کاری که میزنیم دوست داریم منحصر به فرد باشیم در واقع از اینکه بخواهیم شبیه کسی باشیم لذت نمیبریم. ما در زندگی خودمان به دنبال معنا و حقیقت و صداقت درونیمان هستیم و این به این معنا است که ما به هماهنگی درونیمان بسیار اهمیت میدهیم. باید اعتراف کنم خیلی به اصول و سنت ها پایبند نیستیم ترجیح میدهیم که ارزش ها و ایده هایمان را خودمان جست و جو کنیم و بر اساس هر آنچه از صرفا از دید خودمان درست است تصمیم بگیریم نه آنچه که جامعه یا سنت میخواهد.

 

ما افرادی هستیم که خلاف عرف معمول جامعه عمل میکنیم  و از اینکه بخواهیم منطبق با قوانین و سنت ها باشیم برایمان دشوار است و هیچ میلی به انجام این کار نداریم. ما متمرکز برای ساختن آینده مان هستیم آینده ای که پر از مسائل انتزاعی و معنا گرایانه است.

 

ترجیح میدهم که با خودم صادق باشم و با حقیقت وجودیم هماهنگ، تا اینکه بخواهم در جمعیت جامعه و ارزش های حاکم بر آن غرق شوم.(از زبان یک INFP)

 

ما (تیپ شخصیتی INFP)  افرادی انعطاف پذیر و وفق پذیر هستیم و همیشه سعی میکنیم هر واقعه ای را از جهات و دیدگاه های مختلف ببینیم.

برای ما اینکه از دیگران حمایت کنیم اهمیت دارد ولی اگر از ما واکنش های تندی دیدید بدانید که به یکی از ارزش هایمان تعارضی صورت گرفته است.

همچنین ما از اینکه با کسانی که معتقدند برای رسیدن به یک مقصد فقط یک راه وجود دارد وارد بحث شویم متنفریم. ما دوست داریم که به موقع صحبت کردن در گفت و گوها یمان آزادانه و رها ایده هایمان را رد و بدل کنیم و با ما مخالفت نشود! مخالفت که میشود ممکن است تا چندین روز در فکر اینکه چرا او این چنین فکری در مورد ما داشته است غرق شویم!

 

” INFP ها ذاتا افکار و احساسات دیگران را درک میکنند و سعی نمی کنند به موقع همدلی حرف زیادی را بزنند این افراد شنونده های بسیار عالی هستند اگر یکی از این افراد اطرافتان است بروید و با او درد و دل کنید”

 

نکته ای جالب در مورد ما این است که بیشر از ایکه بخواهیم عمل کنیم عاشق رؤیای خود میشویم ما اگر حس و حال کاری را نداشته باشیم و احساس راحتی نکنیم مطمئن باشید آن کار را انجام نمیدهیم. میتوان گفت خیلی وقتها اهمال کار هستیم.

 

یکی دیگر از مسائلی که ما با آن روبه رو هستیم کمال طلبی و ایده گرایی ما است، تصاویر بزرگ و آرزو های بزرگ را در ذهن خود میپرورانیم اما در تخمین زمان رسیدن دچار مسئله میشویم و ممکن است که در مسیر انگیزه مان پایین بیاید و در لوپ (Si-Fi) می افتیم یعنی حس و حالش را ندارم و احساس راحتی نمیکنم پس انجامش نمیدهم!

 

“نکته بسیار مهم این است اگر میخواهید یک INFP را مجبور به انجام کاری کنید باید با سند و مدرک به آنها نشان دهید که کاری که دارند میکنند اشتباه است در واقع باید بگویید که مثلا چندین نفر وجود دارند که در مورد کارهای تو چنین فکری دارند شاید آنها به این نتیجه برسند که باید تغییر کنند چرا که آنها به شدت احساس ناامنی میکنند در باره اینکه بقیه چه فکری در مورد آنها دارد”

 

“INFP ها دیده شده در بسیاری از موارد اگر بخواهند برنامه ریزی داشته باشند آنچنان فردا را برنامه ریزی میکنند که گویی به جای 24 ساعت، 48 ساعت وقت در یک روز وجود دارد”

 

تیپ شخصیتی INFP به دلیل اینکه علاقه به دسترسی به احساسات درونی و ارزش های درونی اش دارد بارها دیده شده که عاشق ورزش های مثل یوگا یا ذهن آگاهی مثل مدیتیشن یا هنر میشوند. آنها به شدت به اینکه در لحظه چه احساسی دارند اهمیت میدهند و این موارد آنها را راحت تر به این موضوع نزدیک میکند.

 

 

ارزش های یک INFP چیست؟

 

قطب نمای زندگی ما همیشه به سمت همدلی کردن با دیگران و داشتن عدل و انصاف نشانه دارد. سیستم باوری ما به طور کلی شامل سعادت و خوشبختی و درستکاری در اجتماع و در هر مکانی که قرار داریم میشود. اگر بر سر مسیر دو راهی راحت و زود رسیدن به مقصد و زندگی کردن ارزش هایمان که درستکاری و صداقت با خودمان (هماهنگی درونی) است قرار بگیریم، ما راه سخت تر را انتخاب میکنیم یعنی زندگی کردن ارزش هایمان

 

“تیپ شخصیتی INFP چون کارکرد اول (Fi) است و ارزش های درونی عمیقی دارد همیشه ارزش های درونی خود را با انسان های دیگر مقایسه میکند آنها مدام فکر میکنند همه انسان های بدی هستند و هیچ کس به اندازه خودشان آدم خوبی نیست!”

 

همچنین داشتن خلاقیت و خلاقیتِ استفاده کرده در کارهایمان برای ما جز ارزش هایمان محسوب میشود تنها مسئله ما این است که یک نفر باید باشد تا ما را به سمت چیزهایی که میخواهیم هل دهد خیلی وقتها آنقدر غرق در درون خود هستیم که هیچ آگاهی از اینکه در محیط اطرافمان چه خبر است نداریم و ممکن است هیشمه بچسبیم به رؤیای درونیمان و هیچ موقع عمل نکنیم.

 

دقت کنید که شاید ما یک روح حساس و هنرمند داشته باشیم اما وقتی که بخواهیم از ارزش هایمان و نجابت و درستکاری مان دفاع کنیم به دفاع کنندگان و جنگ جویانی خشن تبدیل خواهیم شد. خیلی از مواقع ما را میبینید که بسیار لج باز میشویم زیرا به احساساتمان خیلی اهمیت میدهیم.

 

اخلاق برای ما (تیپ شخصیتی INFP) فقط یک اسم نیست ما آن را زندگی میکنیم و به آن به شدت پایبند هستیم ما دژ مستحکم درست کاری در جهان محسوب میشویم.

 

برای ما آنچه که از درونمان احساس کنیم خوب است و درست جزئ از ارزش های ما محسوب میشود و درگیر معیار های بیرونی نمیشویم و انتظاری هم نداریم که دیگران حتما اینگونه باشند.

 

از دیگر ارزش های ما حقوق و برابری انسان ها است ما میخواهیم که تمامی انسان ها دارای درجه ای از سلامتی، شادی، خوشبختی و آزادی باشند ما از اینکه به دیگران اجازه بدهیم که جوری که دوست دارند عمل کنند به حس رضایت میرسیم البته نه به قیمت صدمه زدن به دیگران.

 

ما  دنیا را پیچیده و پر از معنا میبینیم و مدام در باور های روحی-معنوی و متافیزیکی (غیر ملموس) غرق میشویم

 

“یکی از قدرت های INFP ها علاوه بر زندگی بر مبنای ارزش ها این است که آنها میتوانند به نوعی آینده را پیش بینی کنند به همین دلیل میبینید خیلی وقتها میگویند : بهت که گفتم این چنین میشود…. آنها به خوبی از قصد و غرض ورزی بقیه آگاه اند یا از اینکه دیگران چه چیزی را میخواهند”

 

 

یک INFP در ارتباطات خود چگونه عمل میکند؟

 

“INFP ها به واقع عاشق معنای واقعی و مفهوم عشق هستند”

ما در ارتباطات خود افرادی رشد دهنده، غمخوار و وفادار هستیم.  ما دوستان و شریک زندگی مان را معمولا با دقت و وسواس گونه ای انتخاب میکنیم و به دنبال انس گرفتن های عمیق و ارزش های هماهنگ هستیم. ما آرام و بیصدا محبت و حساسیت مان را به دیگران ابراز میکنیم.

 

“بروز عشق یک INFP مثل یک قطره چکان است آنها درونی به شدت پر و لبریز از احساسات دارند وقتی که چشمانشان را نگاه میکنید لبریز از احساسات است ولی ممکن است در بیرون بسیار سرد به نظر برسند”

 

ما ( تیپ شخصیتی INFP) افرادی بسیار صبور، خودآگاه و دارای روحیه ای معنوی هستیم. بعضی مواقع آنقدر صبوری میکنیم که دیگران ممکن است از صبوری ما عصبی شوند.

 

“یک بار به یک رستوران رفتم و بعد از سفارشم برای غذایم یک ساعت و نیم منتظر ماندم و چیزی نگفتم تا اینکه یک از گارسون ها آمد و گفت ببخشید شما سفارش نداشتید؟”

 

ما مایلیم که افرادی روشن فکر و رفتارها و ترجیحات زندگی دیگران را پذیرا باشیم البته تا زمانی که کسی به ارزش های درونی ما بی احترامی نکند بنابر این حاضریم با شریکمان با هر نوع اعتقادی که برای خود داشته باشد کنار بیاییم.

ما شریک زندگی خودمان را همیشه حمایت میکنیم و از آنها میخواهیم که علایق خود و ایده های خود را کشف و زندگی کنند.  ما در زندگی خود به دنبال سازش و هماهنگی با دیگران هستیم و معمولا به راه حل های خلاقانه ای برای مسائل شخصی خود و شریکمان میرسیم.

 

ما افرادی حساس  که معمولا واکنش های منفی مان به موقع تعارضات به سمت خودمان است به همین دلیل اصلا از ازینکه بخواهیم با دیگران به تعارض بر بخوریم میلی نداریم و از این موضوع به شدت دوری میکنیم

 

“عشق و زندگی معنی دار، من باید هردو اینها را با هم داشته باشم” (هرچند که تیپ شخصیتی INFJ هم بسیار به این جمله معتقد است)

 

با اینکه ما (تیپ شخصیتی INFP) در رابطه مان به هماهنگی، با هم بودن و درعشق بودن اهمیت زیادی می دهیم اما از طرفی همیشه به دنبال خلوتی برای فکر و اندیشه کردن و مستقل بودن هم هستیم از اینکه این خلوت را در اختیار ما قرار میدهید ممنونم. همچنین ما نیاز به آزادی زیادی برای بیان کردن خودمان داریم تا به خود آگاهی و خود شکوفایی بیشتری دست پیدا کنیم.

 

“ممکن است INFP ها به دنبال شریکی باشند که برای آنها مسائل روزمره دنیای بیرون را به دوش بکشد تا آنها بتوانند به رؤیاهای خود برسند”

 

ما به شریک زندگی که متعهد باشد و عاشق ارزش میگذاریم و برای ما مهم است که شریک زندگیمان مارا در کشف و فهمیدن رمز و رازهای زندگی به طور مستقلانه حمایت کند.

 

“تیپ شخصیتی INFP را شخصی بپندارید که همیشه میگوید میخواهم پله های طرقی را طی کنم از طرفی چون که کند عمل میکنند و بسیار آهسته این مسیر را پیش میروند (حتی در راه رفتنشان هم همین شکل است) ممکن است عاشق رؤیای خود شوند و هیچ موقع ازدواج نکنند! اما وقتی عاشق میشوند با تمام وجود عاشق میشوند”

 

رمز رابطه ی خوب با یک INFP این است که همیشه از آنها بپرسید چه احساسی در مورد هرچیزی دارند و از آنها انتقاد نکنید زیاد زیرا به شدت حساس هستند در مورد اینکه شما چه فکری میکنید در واقع آنها همیشه میخواهند بدانند که شما به چه فکر میکنید، پس از آنها بپرسید چه احساسی دارند و شما به چه فکر میکنید یا چطور فکر میکنید سعی کنید ارزش های آنها را مهم بدانید و حتی هماهنگ با ارزش های درونیشان شوید. اگر زیاد انتقاد کردید دیگر همه چیز پای خودتان و ممکن است دوستیشان را با شما تمام کنند یا از شما دوری کنند.

 

مورد بعدی این است که همیشه به آنها بگویید که چه میخواهید هرچند که آنها خودشان حدس میزنند اما بیشتر بر اساس گذشته تکرار شونده حدس میزنند پس اگر چیز جدیدی میخواهید از آنها بخواهید هر آنچه که میخواهید را! (عجب جمله ای شد…)

 

به عنوان پدر و مادر یک INFP چگونه عمل میکند؟

 

به عنوان پدر یا مادر ما افرادی وفق پذیر، با محبت، حمایت گر هستیم. به ندرت پیش می آید که بخواهیم در خانه قوانینی سخت گیرانه بگذاریم یا خشم خود را نشان دهیم ترجیح میدهیم به هنگامی که مسائلی پیش می آید خودمان و به صورت گفتمان مسئله را حل کنیم.

 

ما به دنبال آن گوهر درونی فرزندانمان هستیم میخواهیم صدای درونیشان را بشنویم تا بدانیم که چه چیزی برای شان بهترین است.

 

ما (تیپ شخصیتی INFP) معمولا به فرزندانمان برای تصمیماتشان آزادی و اختیار میدهیم تا بتوانند در تصمیماتشان تاثیر گذار باشند و در برخی از موارد ایجاد و خلق قوانین در خانه را به همسر خود واگذار میکنیم

 

فرزندانمان معمولا ازادی عمل زیادی در بیان احساسات و تصمیمات خود دارند البته تا زمانی که ارزش های شخصی ما را زیر سؤال نبرند ارزش ها خط قرمز ما هستند

 

خصوصیات شغلی INFP ها:

 

کسانی که تیپ شخصیتی INFP دارند باید به دنبال شغلی باشند که با ارزش ها و باور های شخصی شان هماهنگ باشد و به آنها امکان دهد که تصویر خودشان را از طریق کارشان ابراز کنند

همچنین دوست دارند که شغلی داشته باشند که ساختاری انعطاف پذیر داشته باشد و تا میتوانند قواعد و قانون های سخت گیرانه کمی داشته باشد

INFP ها چون به مسائل غیر ملموس علاقه دارند میتوانند طرف دار پرو پا قرص مسائل روانی، مخصوصا فلسفه ای برای زندگی بهتر، ادبیات و هنر باشند….

 

از گفته های بالا مشخص است که شغلی که یک کارفرمای منتقد داشته باشد که مدام به آنها بگویند چه کنید یا کارشما اشتباه است آنها را فراری میدهد!

همچنین شغلی مناسب است که به آنها توانایی فکر کردن در بیرون از مرزها را بدهد و بتوانند از خلاقیت خود استفاده کنند

 

INFP ها در دنیای بیرون به دنبال ایده ها نو میگردند تا بتوانند ایده های جدیدی را در کار خود به کار ببندند

INFP ها باید شغل هایی را بیابند که  در آن مسائل انسانی رعایت شده باشد

شغلی باشد که بتوانند خود را در آن رشد دهند و مایه الهام و انگیزه دیگران باشند.

 

 • نقاش
 • نویسنده، شاعر، رمان نویس
 • مویسقی دان
 • طراح گرافیک و معمار
 • طراح لباس
 • مشاور
 • پژوهشگر
 • کشیش،روحانی
 • درمانگر
 • مربی، راهنما، آموزش
 • آموزش یوگا و ذهن آگاهی
 • آشتی دهنده بین افراد!

نقاط قوت و ضعف یک INFP:

 

نقاط ضعف:

 • فرار از تعارضات مسئله ای همیشگی برای این افراد است
 • نیاز به تحسین داشتن آنها همیشه نگران هستند که دیگران چه فکری در مورد آنها دارند؟؟؟
 • نمی توانند به خوبی یک رابطه را تمام کنند هرچند آن رابطه به ضررشان باشد
 • معمولا جهت تقصیر و نقص را در مشاجره ها را به سمت خود میگیرند و این موضوع باعث میشود خود را زیاد سرزنش کنند
 • ممکن است به دلیل کمال طلبی شان چیزی را که خلق کرده اند به جهان عرضه نکنند
 • با نه گفتن مسئله دارند
 • ممکن است برخی مواقع لج باز شوند
 • چون از فکر دیگران میترسند ممکن است به شدت خجالتی باشند
 • وقتی از آنها انتقاد میشود واکنش های احساسی شدیدی بروز میدهند (حداقل در درونشان اینگونه است)

نقاط قوت:

 

 • داشتن روحیه ای معنوی و هنری دارند
 • اهمیت دادن به دیگران
 • وفادار، متعهد و دوست دارند روابط بلند مدت داشته باشند
 • میتوانند از دیگران مراقبت کنند و الهام بخش باشند
 • منعطف هستند و سازگار، دیدگاه ها و عقاید مختلفی را میتوانند بپذیرند
 • دسترسی به احساسات خود، دقیقا میدانند که درونشان چه خبر است
 • پایبند به درونیات خود هرچند شرایط برشان سخت شود
 • پایداری برای رؤیای که دارند 
 • میتوانند از قصد دیگران آگاهی پیدا کنند و آینده را به نوعی پیش بینی کنند
 • ارزش های درستکاری، صداقت را به خوبی میشناسند

شخصیت های مشهور:

از دیگر INFP ها میتوان به جورج اورل نویسنده کتاب مزرعه حیوانات اشاره کرد یا میتوان از نقاش بزرگی مثل ون گوگ هلندی نام برد، همچنین نویسنده ای بزرگ مثل رابرت گرین هم یک INFP است

علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

این پست دارای 7 نظر است

 1. زهرا

  سلام و خسته نباشید

  مطالبتان نسبت به سایت های دیگه واقعا بهتره و دونه.
  لطفا بگید چطور میشه infj و infp رو از هم تفکیک کرد من الان تایپی ام قابل تشخیص نیست.

  ممنونم

  1. علی زنگویی

   سؤالی پرسیدید که سؤال خیلی از افراد هست و واقعا پاسخش اینجا سخته اما میشه از روی Fe و Fi متوجه شد. INFP به احساسات خودش خیلی اهمیت میده و بیشتر لج بازی میکنه البته با تمام احترام به تمام INFP های عزیز 🙂 و INFJ که کارکرد Fe رو داره خیلی به احساسات بقیه اهمیت میده و کلا احساساتش رو از بقیه میگیره. ولی حتما یک مقاله در این باره مینویسم. ممنونم که نظرتون رو به اشتراک گذاشتید

   1. زهرا

    سلام و خدا قوت

    بی صبرانه منتظر این مقاله هستم چون هر چه قدر مطالعه کردم به جایی نرسیدم.

    1. علی زنگویی

     بله چشم حتما به زودی مینویسم چون درد مشترک خیلی از افراد هست

   2. زهرا

    سلام و خدا قوت

    بی صبرانه منتظر این مقاله هستم چون هر چه قدر مطالعه کردم به جایی نرسیدم.

 2. رزیتا

  سلام وخسته نباشید من تازه دوروزهست که فهمیدم یکINFPهستم وتازه دارم دلیل خیلی ازکارهامومیفهمم میخواستم ازشمابپرسم که آیاتغییرتیپ شخصیتی امکان پذیرهست؟
  چون این تیپ شخصیتی ازدیدگاه من خیلی بهم ضربه میزنه آیامیتونم عوضش کنم؟
  اگرپاسخ دادیدممنون میشم❤

  1. علی زنگویی

   سلام، تایپ شخصیتی شما تغییر نمیپذیره. مثل پی ریزی یک ساختمون میمونه اما اگر در مسیرهایی که مناسبتون هست برید در رابطه هایی برید که مناسبتون هست قطعا این که یک INFP هستید بهتون سود هم میتونه برسونه. همچنین چقدر خوب که روی نقاط منفی خودتون کار کنید، مثل ترس بیرون زدن از منطقه امن، مثل اهمال کاری شدید مثل زیادی مسئولیت پذیر بودنتون…. هرچه بیشتر روی این نقاط کار کنید بهتر و بهتر میشدید. در مسائل عاطفی هم بهترِ گزینه هایی رو انتخاب کنید که طرفتون مسئولیت پذیر باشه و توپ رو مدام نندازه توی زمین شما. چرا که شما خودتون به اندازه کافی مسئولیت اشتباهات بقیه هم قبول میکنید

دیدگاهتان را بنویسید