تیپ شخصیتی ISFJ در یک نگاه:

 • آرام، صمیمی و با محبت
 • علاقمند به جزئیات و واقعیات
 • سازمان یافته و دقیق
 • فداکاری با پشتکار بالا
 • محافظه کار و محتاط
 • عمل گرا و دارای ثبات،
 • کمک و حمایت دیگران و اطرافیان
 • شنونده های عالی
 • اهمیت دادن به سنت ها و رسم و رسوم ها

ISFJ: درونگرا، حسی، احساسی، قضاوتی

I: درونگرا، کسی که در سکوت و وقت گذاشتن با خود انرژی میگیرد

S: حسی، کسی که متمرکز بر روی حقایق، اعداد و جزئیات است

F: احساسی، کسی که بر اساس ارزش های شخصی خود تصمیم میگیرد

J: قضاوتی، کسی که ساختار و برنامه ریزی را در دنیای بیرون ترجیح میدهد

نگاهی دقیق تیپ شخصیتی ISFJ:

سلام من یک ISFJ هستم.  به ما لقب مراقب یا محافظ رو دادن دلیلش هم اینکه تمام سعیمون رو میکنیم که از اطرافیانمون مراقبت کنیم. ما مراقبانی سخت کوش، وفادار به سنت ها و سازمان هایی که برای آنها تعهد داده ایم هستیم. در سیستم شخصیت شناسی MBTI ما جزئی از مشرب سنت گراها یا پشتیبان ها(SJ) هستیم 

ما (تیپ شخصیتی isfj) اهل عمل، غم خوار و مهربان هستیم و از اینکه بتوانیم به دیگران کمک کنیم و از آنها در مقابل خطرات زندگی محافظت و مراقبت کنیم انگیزه میگیریم. میتوانید مارا مثل یک پرستار در نظر بگیرید که علاقه به کمک و کمک رسانی به افراد مختلف را دارد.

“تیپ شخصیتی ISFJ را میتوان فداکار ترین تیپ شخصیتی روی زمین دانست آنها به خوبی میدانند وظیفه شان چیست و کلا نمیدانند چه میخواهند فقط میدانند که چه کاری باید انجام دهند، ذهن آنها مدام حول اینکه چه کاری وظیفه شان است میچرخد”

ما به سنت ها بهای زیادی را میدهیم و از اینکه در ایجاد سازمان ها و اجتماعمان مشارکت داشته باشیم لذت میبریم، چه در سمت کارمند باشیم چه در سمت یک مدیر، متعهد، با ثبات و مسئولیت پذیر در قبال دیگران خود را نشان میدهیم. تمرکز ما بر به پایان رساندن وظایفمان است مخصوصا وقتی که مسئولیتی در قبال نیاز های دیگران داشته باشیم.

” این افراد کارکرد دومشان احساسی برون ریز(Fe) است، به همین دلیل با اینکه درونگرا هستند، از ارتباط با دیگران هم لذت میبرند و ارتباط گیرنده های قوی ای محسوب میشوند و از اینکه بتوانند به دیگران حس خوبی را انتقال دهند و در بازگشت احساس خوبی بگیرند لذت میبرند به این نکته توجه کنید که آنها در موقعیت های اجتماعی احساس راحتی نمیکنند مگر اینکه متوجه شوند دیگران آنها را دوست دارند و به بودن آنها ارزش میگذارند آن وقت ISFJ ها مانند یک برونگرا عمل میکنند اما باید مانند یک درونگرا استراحت کنند”

ما دوست داریم که دیگران ما را افرادی قابل اعتماد ببینند. هر وظیفه ای که از ما انتظار برود به خوبی از پسش بر می آییم.  ما افرادی با وجدان هستیم و در مسئولیت هایمان به جریان استاندارد امور میچسبیم تا آن کار را به سر انجام برسانیم.

“مانند بقیه SJ ها isfj ها هم از اینکه بخواهند یک شبه راه صد ساله بروند را نمیپذیرند و به روند آرام و همیشگی پایبند هستند به دلیل کارکرد اولشان (Si) سنت و خانواده برای آنها همه چیز است و ممکن است انتظاراتی از شما داشته باشند در اجرای اصول خانوادگی و اجتماعی که خودشان هم نتوانند از پس آن بر بیایند”

افرادی مهربان هستیم که به نیازهای دیگران اهمیت فراوانی میدهیم و از اینکه بخواهیم کسی را ازخود برنجانیم بیزار هستیم همچنین مهم است که انسان هایی که اطراف ما وجود دارند حس و حال خوبی داشته باشند به همین دلیل تلاش میکنیم که آنها را رشد دهیم و احساسی خوب به آنها بدهیم اما باید بدانید که در بازگشت انتظار داریم که آنها به ما وفادار باشند یا محبت مان را جبران کنند به نوعی رابطه ی رفت و برگشتی و قرار دادی نا نوشته بین خودمان و کسی که به او محبت میکنیم امضا میکنیم وقتی که در رابطه ای باشیم انتظار محبت و وفاداری بسیار بالایی داریم. 

“لطفا به ما از فکرتان نگوئیید برای ما احساسات مهم است ما مدام به دنبال این هستیم که دیگران چه احساسی دارند و به دیگران چه احساسی انتقال دادیم؟ هرچند که خودمان به خوبی میتوانیم احساسات دیگران را بخوانیم”

ما به شدت حافظه قوی ای داریم هر چیزی را به یاد می آوریم اما قطعا نه به اندازه دو تیپ شخصیتی ESTJ و ESFJ  در واقع ما اطلاعاتی که ضروری هستند را نگه میداریم در کل حافظه ای بسیار دقیق از اینکه چه اتفاقی افتاده است را داریم.

ارزش ها و انگیزه ها تیپ شخصیتی isfj چیست:

باید اعتراف کنم که ما هم مثل تیپ شخصیتی INFJ مدام احساس کم ارزشی میکنیم و فکر میکنیم که به اندازه کافی خوب و با درایت نیستیم، قابل اعتماد نیستیم، اما خوب هرچه بیشتر در زندگی جلو میرویم و تجربایت بیشتری را کسب میکنیم حافظه خوبمان به ما کمک میکند تا یادمان بماند که ما قبلا کارهای با ارزشی را انجام داده ایم ولی ممکن است هم این اتفاق هیچ موقع نیافتد و همیشه با احساس کم ارزشی مان دست و پنجه نرم کنیم.

ارزش های شخصی مان برایمان مهم هستند که یکی از این ارزش ها داشتن وجدان است ما انسان هایی با وجدان کاری و مسئولیت پذیری بالا هستیم و این در ما کاملا پر رنگ است. سخت کوشی یکی از کارهایی است که به آن بها میدهیم و با اینکه کارکرد درونگرایی داریم اما همکاری با دیگران، برای انجام وظایفی که از ما انتظار میرود را دوست داریم

ما (تیپ شخصیتی isfj) به روابطمان با دیگران بهای فراوانی میدهیم و برای همکاری کردن، حفظ هارمونی و هماهنگی با اطرافیانمان تلاش میکنیم.

در روابطمان خواستار ثبات و پایداری هستیم و از اینکه خودمان را غرق در نیازها و داشتن از خودگذشتگی هایی برای خانواده مان کنیم لذت میبریم.

“ISFJ ها یکی از وفادارترین تیپ های شخصیتی هستند”

ما بیشتر سعی میکنیم که با کسانی ارتباط برقرار کنیم که بتوانیم رویشان حساب باز کنیم. ما به سنت ها اهمیت میدهیم و قدر دان آنها هستیم و همواره نگاهمان به گذشته است که کارها چگونه در گذشته انجام میشد؟ برای ما گذشته منبع خوبی است برای پیش برد کارهایمان و یکی از ارزش های مهم ما قوانین اجتماعی است ما عاشق قوانین اجتماعی هستیم ما عاشق عدالت اجتماعی هستیم و به سلسله مراتب بسیار اهمیت میدهیم.

ما ( تیپ شخصیتی isfj) به ارزش ها و روش هایی که قبلا جواب خود را پس داده باشد وفاداریم و اعتماد میکنیم. کارها را از راه پذیرفته شده و معقول انجام میدهیم. ما به اینکه متخصصان جدیدا چه میگویند، داده ها و اطلاعات جدید برای شیوه انجام کار چه چیزی است اهمیت نمیدهیم مرجع ما گذشته است ما به تجارب خود بیشتر اعتماد داریم و همیشه هم جواب میدهند چرا که هرچه بیشتر تجربه میکنیم بیشتر میتوانیم الگوهای رفتاری درست را پیدا کنیم البته ممکن است زمان بر باشد برایمان چون (NE) که مربوط به پیدا کردن الگوها است کارکرد آخر ما است.

ISFJ ها میترسند، ترس یا ایمان؟ این انتخابی هست که باید داشته باشند آنها به شدت افرادی با ایمان هستند و از طرفی به شدت میترسند، آنها از اینکه دیگران چه قصدی دارند؟ آینده چه خواهد شد؟ دیگران ممکن است چه کنند؟ ممکن است چه بگویند به شدت میترسند آنها به آینده منفی محتمل باور دارند و مثل این میمانند که گویی جادویی در دست دارند و میگویند من آنیده را میبینم من آینده را میبینیم تاریک است و پر از اتفاقاتی بد….حرکتی انجام ندهید (تیپ شخصیتی ISTJ  هم به همین شکل است)”

ما برای هماهنگ شدن و کارکردن با موسسات دولتی یا خدمات انسانی و از خود مایه بسیاری میگذاریم. هویت ما از همین مسیر است ما دوست داریم جزئی از ساختار اجتماعی باشیم. ممکن است برخی مواقع نقش محافظ های سنت ها را بر عهده بگیریم به طور ناخواسته و بخواهیم که دیگران سنت ها را به جا بیاوریم و به نوعی از کنترل بیرونی استفاده کنیم.

ما (تیپ شخصیتیisfj) افرادی بی ادعا و فروتن هستیم که توجه مان بیشتر به سمت دیگران است تا خودمان و معمولا در حال پیشنهاد دادن کمک به دیگران هستیم “من دوست دارم به جای اینکه بگیرم بیشتر یک دهنده باشم چون وقتی بقیه احساس خوبی میگرند من هم احساس خوبی میگیرم” (از زبان یک ISFJ)

افرادی سخت کوش و وفادار، ما خودمان را متعهد به انجام وظایف و پروژه هایمان میکنیم تا برای خانواده، دوستان و جامعه مان مفید واقع شویم. با اینکه میل به ایجاد رابطه با دیگران داریم اما معمولا در ارتباطاتمان با افراد جدید خیلی محتاط گونه برخورد میکنیم. به ندرت اتفاق می افتد که بخواهیم اطلاعات شخصی از خودمان را در همان برخورد های اول فاش کنیم

تیپ شخصیتی ISFJ در ارتباطات خود چگونه عمل میکند؟

ما در روابطمان افرادی سخاوت مند، پذیرا و وفادار هستیم و به دنبال روابط بلند مدت در زندگی خود هستیم. ما زندگی خود را وقف مراقبت از عزیزانمان میکنیم و مسئولیت های خانواده مان را جدی میگیریم و در انجام آنها کوشا هستیم.

ما (تیپ شخصیتی Isfj) به دنبال راه هایی برای ارائه و کمک به دیگران هستیم و با توجه به جزئیات در باره افراد دور و برمان (خانواده مان) سعی میکنیم نیازهایشان را تشخیص دهیم

ما به گذشته ها و آداب و رسوم های گذشته اهیمیت میدهیم و معمولا به دنبال رابطه ای هستیم که بر پایه سنت ها و رسم و رسوم ها آن را پیش ببریم. “isfj ها به نقش جنیستی زن و مرد پایبند هستند و به خوبی وظایف خود را بر عهده میگریند و آن را انجام میدهند”

ما به طور ذاتی برای کمک به دیگران انگیزه داریم و این باعث میشود خیلی از مواقع نیاز های شریک زندگیمان را در اولویتِ اولویت هایمان قرار دهیم. ما دارای پنداره واضحی از این که یک شریک در زندگی باید چه کاری را انجام دهد داریم

“isfj ها در برخی از مواقع از بیان نیازهای خود طفره میروند زیرا از ایجاد تعارض بیزار هستند” ما خواهان رابطه ای هستیم که بتوانیم از راه کمک رسانی، مفید بودن و وظیفه شناس بودن به طور کامل خود را وقف عزیزانمان و خانواده خود کنیم.

برای ما همسر مناسب کسی است که محتاط، ملاحظه گر و با فکر باشد و توانایی تشخیص و درک از خود گذشتگی ها و توانایی های ما را در رشد دادن دیگران را داشته باشد. ضمن اینکه بتواند محیط خانه را پاک و تمیز نگه دارد ما همیشه نگران پاکی و تمیزی لباس و ظروف غذا و محیط زندگی مان هستیم و اگر ببینیم که شریکمان اهمیتی نمیدهد مجبوریم خودمان این کارها را انجام دهیم….

ISFJ ها افرادی به شدت وفادار هستند اما از طرفی خیلی از مواقع ممکن است نگران خیانت نزدیکانشان باشند”

این افراد حافظه قوی ای دارند و مناسبت ها را به خوبی به خاطر میسپارند و معمولا به سال گرد ها و تاریخ ها اهمیت میدهند اما مراقب باشید آنها همه چیز را به خاطر میسپارند یکی از صفات نا مناسب ISFJ ها کینه توزی آنها است، آنها وقتی میبینند کسی به آنها وفادار نیست یا کاری اشتباه بر خلاف انتظاراتشان انجام میدهد یادشان نمیرود و این را به خاطر میسپارند….”او جواب محبت هایم را اینگونه داد…” آنها همیشه به یاد خواهند سپرد


به عنوان پدر و مادر یک ISFJ چگونه عمل میکند؟

به عنوانی پدر و مادر افرادی از خود گذشته، سنتی و مسئولیت پذیر هستیم. ما قاطعانه اما عاشقانه فرزندانمان را به رفتاری با نظم تشویق میکنیم چرا که دوست داریم به بچه هایمان یاد بدهیم که کار خوب را در زندگی انجام دهند و خط مشی آنها در زندگی قوانین اجتماعی است و به آن احترام بگذارند

” میخواهم فرزندانم احساس کنند که یک حامی دارند، کسی که کاملا آنها را درک میکن. میخواهم باری شان یک پناه گاه باشم”

ما حس وظیفه شناسی و فداکاری عمیقی نسبت به فرزندانمان داریم که باعث میشود بخواهیم پیوسته نیازهای فرزندانمان را در اولویت قرار دهیم.

“پدر و مادران isfj شاید از آنطرف بوم بیافتند برای محافظت و اهمیت دادن به فرزندانشان در مقابل زندگی ممکن است اجازه ندهند که فرزندشان خیلی از کارهایی که برای ایجاد اعتماد به نفس یا استقلال نیاز باشد انجام دهند زیرا میخواهند از روی مهربانی و وظیفه شناسی همه چیز را خود فراهم کنند”

ما( تیپ شخصیتی isfj) اگر برای فرزاندمان مسئله ای پیش بیاید تقصیرات را در خود جست و جو میکنیم که چرا بیشتر و سخت تر تلاش نکردم یا حواسم به کجا بود!! ما برای فراهم آوردن نیاز های روزانه فرزندانمان همیشه آماده هستیم

خصوصیات شغلی مناسب برای تیپ شخصیتی ISFJ :

شما باید به سراغ شغل هایی بروید که شرایط زیر را دارا باشد:

 • بتوانید با دیگران در هماهنگی باشید و از راه عملی وسازمان یافته به دیگران کمک کنید
 • بتوانید در آن حفظ سنت کنید و به سخت کوشی و مراقبت از دیگران پایبند باشید
 • کار روند مشخصی داشته باشد و در کانون توجه نباشید
 • نیازمند توجه به جزئیات دقیق باشد نه تصاویر بزرگ و نظریات و تئوری ها
 • روی یک پروژه کار کنید نه چند پروژه ی همزمان
 • روند آرام و همیشگی بتوانید برای پیشرفت در کارتان در پیش بگیرید
 • بتوانید توجه و تمرکز تمام خود را بر روی کار قرار دهید

شغل های مناسب برای تیپ شخصیتی isfj:

 • دندان پزشک، فیزیو لوژیست، پرستار و….
 • آموزگار، مدد کار اجتماعی
 • سرپرست دفتر، منشی، مدیر پرسنل و….
 • کارهای ریز و دستی مثل جواهر سازی
 • کارمند
 • خرده فروش
 • مسئول خدمات مشتریان
 • و….

نقاط ضعف و قوت یک ISFJ:

نقاط ضعف 

 • این افراد ممکن است دید بلند مدتی نداشته باشند و فقط یک راه برایشان راه درست باشد
 • توجه زیادی به دیگران در حدی که خود را نادیده میگیرند
 • انتقاد ها را به دل میگیرند و شخصی میکنند و از تعارضات دوری میکنند
 • طفره از بیان نیازهایشان که منجرب به خشم های نهفته درونی میشود
 • مشکل داشتن در ترک رابطه ای که میدانند مناسب آنها نیست
 • انتظار تایید زیادی از دیگران داشتن، حس خوبشان را از تشکر و قدردانی دیگران میگیرند
 • به دل گیری رنجش های کهنه چون اغلب مواقع از گفتن آن ها میپرهیزند

نقاط قوت

 • این افراد، افرای گرم و دوستانه هستند که به طور ذاتی رفتاری حمایت گونه دارند
 • از خدمت به دیگران لذت میبرند
 • شنونده های عالی هستند
 • تمام تلاش خود را برای انجام وظیفه ای که بر روی دوششان است را میکنند
 • این افراد روح سازمان ها هستند و وجودشان در هر سازمانی نیازی مبرم است، دارای توانایی سازماندهی
 • در کارهای عملی روزانه به خوبی عمل میکنند و مسئولیت پذیر هستند
 • آرام و همیشه در حرکتند و در مسائل مالی رویکردی محتاط گونه دارند (با خودتونه اما من میگم این نقطه قوته شما است)
 • بسیار متعهد و به دنبال روابط بلند مدت و هدف دار هستند
علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

دیدگاهتان را بنویسید