تیپ شخصیتی ISFP :

 • آرام، موقر با محبت و دلسوز
 • انطباق پذیر، فروتن
 • دارای حس زیباشناختی
 • آرامانگرا برای بهترین عملکرد
 • وفادار و یاری گری
 • واقع بین، صبور و بردبار
 • خودانگیخته و یکی کردن کار و تفریح

 

ISFP: درونگرا، حسی، احساسی، ادراکی

I: درونگرا، کسی که در سکوت و وقت گذاشتن با خود انرژی میگیرد

S: حسی، کسی که متمرکز بر روی حقایق، اعداد و جزئیات است

F: احساسی، کسی که بر اساس ارزش های شخصیتی خود تصمیم میگیرد

P: ادراکی، کسی که به انعطاف پذیری گرایش دارد به جای نظم و چارچوب ها

 

ویژگی های تیپ شخصیتی ISFP :

سلام من یک فرد با تیپ شخصیتی ISFP هستم. در سیستم شخصیت شناسی MBTI ما جزئی از مشرب ابزارگراها (SP) محسوب میشویم. افرادی با حس زیبا شناختی، زندگی در لحظه و عاشق انجام دادن کارهایی هستیم که به ما احساس خوبی میدهد و خودمان احساس کنیم که خوب هستند.

ما افرادی سخاوتمند و نجیب هستیم که طبق ارزش های درونی خودمان زندگی میکنیم، زندگی پرنشاط و با شور و شوق و جاری بودن در لحظه را برای خود خواستاریم. افرادی ساکت و بی ادعا هستیم و خودمان را به دنیا در قالب کارهایی که با دست یا هنر انجام میدهیم میشناسانیم و اگر کسی از سبک کار ما یا کارهایی که انجام میدهیم انتقاد کنند یا نظر منفی دهند برای ما اصلا خوشایند نیست. شناخت ما ممکن است سخت باشد. البته برای کسانی که ما را کاملا میشناسند افرادی گرم و صمیمی هستیم اما در کل در خود فرو رفته و ساکت هستیم که در سکوت کارهای خود را انجام میدهیم

 

برای تیپ شخصیتی ISPF، احساسات در زندگی قطب نمای او هستند (همچنین تیپ شخصیتی INFP) ، او همه چیز را بر اساس : عاشقشم، خوشم میاد، بدم میاد، ازش متنفرم دسته بندی میکند آنها وقتی میخواهند کاری را انجام دهند فقط به اینکه آیا حس و حالش را دارند یا چه احساسی دارند توجه میکنند

 

ما (تیپ شخصیتی ISFP) به دنبال زیبایی در دنیای اطرافمان هستیم. معمولا ما استعدادی ذاتی برای هنر داریم.  به دلیل داشتن کارکرد حسی برون ریز (Se) نسبت به رنگ ها، صدا، محیط درک خوبی داریم که این به ما کمک میکند که مسائل را از دید زیباشناختی بهتر درک کنیم. برای انجام دادن کارهای دستی و فیزیکی مثل موسیقی، مثل نقاشی، مثل مجسمه سازی، رقص و…انگیزه فراوانی داریم

ما نسبت به همتای تیپ شخصیتی خود یعنی ISTP سرعت عمل کمتری داریم. دقیقا درست است زیرا ما باید بر اساس احساس درونیمان و ارزش هایمان تصمیماتمان را بگیریم. و ما بر اساس اینکه آیا از این کار خوشمان می آید یا نه کارها را انجام میدهیم نه بر اساس منطق، به علاوه که ما بیشتر سعی میکنیم کارهایی را خلق کنیم یا به اجرا دراوریم و تمرکزمان بر قسمت هنری کار است، برخلاف ISTP ها که به دنبال حل مسئله در محیط هستند

ما (تیپ شخصیتی ISFP) بیشتر سعی میکنیم خودمان را در قالب کارهایی که انجام میدهیم نمایان کنیم تا اینکه بخواهیم صحبت کنیم و در قالب کلمات خود را بیان کنیم. وقتی کاری که به آن علاقه داریم پیدا کنیم ممکن است خود را کاملا غرق در آن کار کنیم.

شاید از دید کسانی که مارا نمیشناسند ما افرادی مغرور یا سرد به نظر برسیم اما کسانی که ما را میشناسند متوجه این هستند که ما چقدر به دیگران اهمیت میدهیم. ما نظرات و احساسات درونیمان را که به خوبی آنها را میشناسیم با دیگران درمیان نمیگذاریم و در درون خود قضاوت هایمان را معمولان نگه میداریم و قضاوت کنندگانی در سکوت هستیم که هر چیزی که در اطرافمان است را قضاوت میکنیم بر اساس اینکه آیا خوشمان می آید از آن یا نه!!! خوشم میاد/ خوشم نمیاد……

ما ترجیح میدهیم که در نقش حمایت کننده بیشتر ظاهر شویم تا اینکه بخواهیم با اعتماد به نفس بالا نقش رهبر یا نقشی که مرکز توجه باشد را انتخاب کنیم. یکی از ترس های زندگی ما این است که دیگران چه فکری در باره ما میکنند. فکر جمعی جهان بیرون (دیگران چه فکری میکنند، گروه یا فرد) برای ما تعیین کنندست هر چند که ما انتخاب هایمان را بر اساس اینکه خودمان چه احساسی داریم در باره موضوعی انتخاب میکنیم. به همین دلیل ممکن اس که در پشت صحنه نقش آفرینی کنیم.

ما ( تیپ شخصیتی ISFP) در زندگیمان بیشتر نگاهمان به سمت این است که چه چیزی خوب است تا انیکه چه چیزی درست است. خوب بودن یعنی آنچه که در نظرما و بر اساس احساساتمان خوب است ولی درست بودن یعنی از نظر جمع درست باشد.

 

“درون تمام تیپ های شخصیتی ISFP حس هنر ظریفی نهفته است که نیاز به رسیدگی و رشد دادن آن احساس میشود”

 

” ما (تیپ شخصیتیی ISFP) به دنبال آنچه که از لحاظ زیبایی و هنری برایمان لذت بخش باشد میرویم”

 

ارزش ها و انگیزه های تیپ شخصیتی ISFP چیست؟

آزادی و داشتن انتخاب یکی از ارزش های ما محسوب میشود در زندگیمان. اگر احساس کنیم که محدود شده ایم و انتخاب خاصی برای انتخاب کردن نداریم ممکن است حتی عصبی و خشمگین شویم. وقتی که چیزی را دوست نداشته باشیم قهر میکنیم و عقب نشینی میکنیم. انیکه کاری را انجام دهیم که احساس لذت بخشی را به ما بدهد برای ما از دیگر ارزش های زندگیمان محسوب میشود.

 

تیپ شخصیتی ISFP  نیاز به آزادی عمل برای خلق هر آنچه که میخواهد دارد، آزادی آنها را از آنها نگیرید

 

برای ما (تیپ شخصیتی ISFP) دادن تجربه ای خوب به دیگران ارزش است سعی میکنیم چیزی را خلق کنیم یا به اجرا درآوریم و در این صورت به دیگران تجربه ای خوب و عالی را اهدا کنیم. در نتیجه دیگران نسبت به ما بهتر فکر میکنند (Te) پس کاملا واضح است که ما در مورد خودمان احساس بهتری را به دست می آوریم. به همین دلیل در کاری که مورد علاقه ما است به طور آرمان گرایانه ای تلاش میکنیم تا بهتر اجرا کنیم آن را چرا که مسئولانه به فکر تجربه ای هستیم که میخواهیم با دیگران به اشتراک بگذاریم…..

 

فرض کنید که یک ISFP آرایشگر، نوازنده، رقصنده و…. باشد بعد از اینکه کارش را انجام داد بهتر است به او بگویید که در باره کارش چه فکری میکنید زیرا آنها به اینکه شما چه فکری میکنید در باره کارشان اهیمت میدهند

 

در واقع چرخه به این شکل است : آنچه میخواهیم و در گستره حس و حال و علاقه مان میگنجد را به سمتش میرویم، حساسیت در به اجرا درآوردن آن به خوبی به خرج میدهیم، تایید دیگران و فکری که در باره ما دارند اهمیت میدهیم چرا که به شدت روی احساسات ما اثر دارد، ما آن قدر تلاش میکنیم که کارمان را عالی انجام دهیم تا اینکه دیگران در باره ما به خوبی فکر کنند در نتیجه احساس خوب نسبت به خودمان پیدا کنیم 

خوب بودن، خوب بودن از دیگر ارزش های ما در زندگی مان محسوب میشود ما تمام و کمال سعی میکنیم بر اساس ارزش هایی زندگی کنیم که بر اساس درست کاری و خوب بودن باشد.  نگرانی ما از این است که چرا بقیه انسان ها نمیتوانند به اندازه ما به خوبی عمل کنند یا اینکه درست کار نیستند در نتیجه هرچه دیگران بد عمل میکنند ما سعی میکنیم که خودمان بیشتر و بهتر در این راستا عمل کنیم.

ارزش هایی که برای خود در زندگی تعیین میکنیم برای ما فوق العاده مهم هستند و یکی از ارزش ها کمک کردن به دیگران است به همین دلیل هم ممکن است ما را علاوه بر هنر و کارهای دستی در کارهایی که شامل کمک به دیگران است ببینید

 

اگر یک ISFP میخواهد به فردی موفق تبدیل شود باید ترس را به شوق تبدیل کند، ISFP ها از اینکه دیگران چه فکری درباره کارشان دارند میترسند، پس آنها باید چیزی را که خلق میکنند یا انجام میدهند آنقدر عالی باشد که دیگران در باره آنها به خوبی فکر کنند و در نتیجه احساس خوبی نسبت به خودشان و کارشان دست بیاورند

 

روابط عاطفی تیپ شخصیتی ISFP به چه شکل است؟

در روابط خود ما افرادی پذیرنده ی شرایط و فرد مقابلمان هستیم. فرد مقابلمان را در اولویت مان قرار میدهیم اما یادتان باشد برای ما ارزش هایمان مهم است ممکن است که در برخی از موارد وقتی که از ما یا از ارزش هایمان اتنقاد شود عصبی و لج باز به نظر برسیم و دست به عمل هایی تکانشی بزنیم

کنترل نشدن و آزادی عمل داشتن برای انجام آنچه که بخواهیم برای خود انجام دهیم یا دوستش داشته باشیم برای ما بسیار مهم است. احساساتمان را قالب حرکات و عمل های ساده نشان میدهیم.

وقتی که چیزی را خلق میکنیم با تمام شوق خود دوست داریم که برای فرد مقابلمان آن را نشان دهیم و انتظار تایید را داریم اگر از کار هنری مان انتقاد شود باید به شما بگویم که خیلی رنجیده خاطر میشویم.

 

“تیپ های شخصیتی ISFP به شدت خجالتی هستند آنها ممکن است از ترس اینکه دیگران چه فکری درباره شان میکنند هیچ موقع کاری انجام ندهند، و در عین حال آنها فکر میکنند که خودشان بهترین فرد ممکن هستند و به آرامی دیگران را قضاوت میکنند که چقدر انسان های بدی هستند!

 

در روابط خود به دنبال اشتراکات خود میگردیم و از تعارضات بیزاریم. انتقاد ها را نمیپسندیم و انتقاد کردن را هم دوست نداریم. دوست داریم که همسرمان با ما در لحظه زندگی کند و از لحظه لذت ببریم.

 

از ISFP ها نپرسید چه فکری میکنی در باره ی…..از آنها بپرسید چه احساسی داری درباره ی …… آنها را با سؤال های منطقی گیج نکنید!!! یا بهتر است در شرایط مختلف ابتدا افکار خود را با آنها در میان بگذارید و سپس از آنها سؤال بپرسید که احساسات آنها چگونه است؟

 

 

سبک پدر و مادری کردن تیپ شخصیتی ISFP چگونه است؟

ما به عنوان پدر و مادر افرادی خونگرم و حساس هستیم و به دنیال ایجاد راحتی و تفریحات در خانه هستیم. به نیاز های عملی فرزندانمان توجه میکنیم و به سرعت هرجا که نیازی در قالب عمل ببینیم اقدام میکنیم.

ما افرادی آرام هستیم که حتی در طوفان ها هم سعی میکنیم آرامش خود را حفظ کنیم.  درست که سعی میکنیم از لحاظ احساسی به فرزندانمان نزدیک شویم اما به حریم خصوصی خود و فرزندمان احترام میگذاریم و به همین دلیل ممکن است که فرزندانمان درک درستی از صمیمیت و از خودگذشتگی هایمان نداشته باشند.

 

“افرادی که با تیپ شخصیتی ISFP پدر یا مادر میشوند معمولا سعی میکنند توجه بیش از حدی نسبت به نیازهای فرزندانشان داشته باشند که ممکن است باعث شوند نیاز های خود را فراموش کنند.”

 

سازماندهی امور و برنامه ریزی هایی برای فرزند داری برای ما یکی از نقاط ضعف ما محسوب میشود.

شغل مناسب تیپ شخصیتی ISFP:

شرایط شغلی ایده آل:

 • با ارزش های شخصی شما هماهنگ باشد
 • بتوانید هرچه بیشتر مرز بین تفریح و کار را کم کنید
 • آزاد باشید و قدرت انتخاب داشته باشید
 • بتوانید به جزئیات توجه کنید
 • نتایج کارتان را زود ببینید و درگیر کارهای بلند مدت نشوید
 • خیلی در مرکز توجه نباشید
 • کمک به دیگران
 • بیان خود از طریق عمل
 • درگیر رقابت کردن نشوید

شغل های مناسب برای تیپ شخصیتی ISFP:

 • طراح مد، نجار، نقاش، رقصنده و ..
 • سرآشپز،هنرمند، طراحی لباس، خیاط و…
 • پرستار، فیزیوتراپیست، دستیار پزشک، داروساز، آتش نشان و….
 • نقشه برداری، مهندس طراحی نما، حیوان شناس و پزشک حیوانات و…
 • متخصص زیبایی، آرایشگر، مربی ورزشی،

نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی ISFP:

نقاط ضعف:

 • شخصی کردن انتقاد ها و دوری کردن از تعارضات
 • لج بازی و انفجار های به یک باره ای
 • نظم و سازماندهی برای این افراد مسئله است
 • دفاع نکردن از نقطه نظرهای خود ودشواری در تصمیم گیری های منطقی و نداشتن قاطعیت برای دفاع از نظرات خود
 • نا تمام گذاشتن پروژه ها
 • ممکن است از اینکه دیگران چه فکری در باره آنها میکنند به شدت نگران باشند
 • عدم توجه به آینده و نداشتن دید بلند مدت
 • نداشتن مدیریت مالی خیلی خوب

نقاط قوت:

 • افرادی حمایتگر و وفادار هستند
 • ارزش های درونی و باور های قوی مخصوص به خودشان را دارند و نسبت به این باورها متعهد هستند
 • در مورد کاری که دوستش دارند احساس مسئولیت به شدت زیادی میکنند
 • توانایی تغییر و انعطاف پذیری بالا
 • مهربانی و سخاوتمند
 • ممکن است در اظهار نظراتشان با مسئله مواجه شوند هرچند در درون خود به آنها پایبند هستند

 

علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

دیدگاهتان را بنویسید