تیپ شخصیتی ISTP در یک نگاه:

 • آنالیز کردن محیط در سکوت و دست به عمل زدن های سریع
 • عمل گرا و وفق پذیر هستند
 • شجاع هستند و برای کاری که میخواهند انجام دهند اصرار میورزند
 • عیب یابی هر سیستم فیزیکی را در اطراف دوست دارند
 • حل کردن مسائل از طریق راه های عملی و کار آمد
 • دقیق و ماجراجو
 • مستقل و نیاز داشتن به فضای فکری زیاد
 • کارهایی که به صورت فیزیکی در آن درگیر شودند را میپسندند

ISTP: درونگرا، حسی، فکری، ادراکی

I: درونگرا، کسی که از بودن در افکار و ذهنیات خود انرژی میگیرد

S: حسی، کسی که متمرکز بر روی حقایق، اعداد و جزئیات است

T: فکری، کسی که بر اساس منطق و دلایل تصمیم گیری میکند

P: ادراکی، کسی که منعطف بودن را بر ساختار در دنیای بیروت ترجیح میدهد

 

نگاهی دقیق به تیپ شخصیتی ISTP:

 

سلام من یک فرد با تیپ شخصیتی ISTP هستم. در سیستم شخصیت شناسی به روش MBTI ما جزء مشرب ابزارگراها (SP) ها محسوب میشویم. به ما لقب صنعت گر رو دادن چرا که از توانایی فیزیکی خوبی برخورداریم و در کنار این توانایی فیزیکی در کار کردن با دست و ابزارها هم فوق العاده عالی عمل میکنیم. ما ابزارگرایانی با فهم مکانیکی بالا هستیم که عاشق حل مسائل موجود در محیط اطرافمان هستیم. معمولا رویکرد ما در محیط اطرافمان بدین گونه است که با سریع عیب ها را پیدا میکنیم و سپس در پی حل کردن آنها عمل میکنیم.

 دیدی تحلیلی نسبت به محیط اطرافمان و جزئیات موجود در آن داریم. از اینکه خطر کنیم و کارهای جالبی انجام دهیم که به ما هیجان دهد لذت میبریم. لحظه و حضور در آن برای ما اهمیت زیادی دارد به همین دلیل هم به بیشتر کارهایی که قصد انجام آنها را داریم خوشبین هستیم. داشتن تمرکز بالا یکی از ویژگی های تیپ شخصیتی ما محسوب میشود و به موقع کار با وسایل متمرکز و دقیق آن کار را انجام میدهیم.

 

” تیپ شخصیتی ISTP مسئله با شروع کردن دارند ولی وقتی شروع میکنند تا تمام نشده باشد کارشان را رها نمیکنند”

 

مستقل و وفق پذیر هستیم و به طور معمول لذت میبریم که با جهان اطرافمان بدون واسطه ای روبه رو شویم و مسائل را به صورت عملی حل کنیم. توانایی تحلیلی بسیار فوق العاده ای از طریق بینایی و حس لامسه خود داریم. در مسائلی که به یکباره بوجود می آید و نیاز به توانایی عمل در لحظه دارد چه از لحاظ فکری و چه از لحاظ فیزیکی به خوبی عمل میکنیم. ما به جزئیات و پاسخ گویی به نیازهای موجود در محیط اطرافمان توجه داریم.

 

ما در چیدن استراتژی خوب عمل نمیکنیم اما هیچ کس مثل ما نمیتواند تاکتیک و عمل در لحظه را داشته باشد و پاسخ گوی لحظه به لحظه باشد، ما وقتی چیزی را در لحظه میخواهیم سریع عمل میکنیم و آن را باید به دست بیاوریم…

 

توجه ما (تیپ شخصیتی ISTP) سمت جزئیات همین حالا و همین لحظه است، به دلیل داشتن آگاهی و خردی خوب نسبت به جهان فیزیکی اطرافمان درعملکردهای تکانشی و جواب گویی به موقعیت های اضطراری به خوبی عمل میکنیم جوری که دیگران ممکن است مارا خوش شانس فرض کنند اما چنین نیست و ربطی به شانس ندارد و این توانایی بالای ما را میرساند.ما منطق درونی و فکرهای اصیل را در قالب عمل کردن های تکانشی و اضطراری نشان میدهیم.

 

“کارکرد اول ISTP ها Ti است آنها خود را بسیار باهوش میبینند و به نوعی خیلی وقتها مغرور ظاهر میشوند و فکر میکنند در کارهای عملی مثل راندن ماشین، موتور، تعمیرات یا کارهای فیزیکی بهترین فرد ممکن هستند و میخواهند به بقیه گوش زند کنند که اشتباه میکنی….”

 

ما افرادی محتاط هستیم اما گوشه گیر نیستیم، محتاط بودن ما یعنی در سکوت انجام دادن کارهایمان. معمولا ما را درگیر کارهای عملی میبینید و از اینکه درگیر کاری شویم که به صورت فیزیکی نیاز به کارکردن و همزمان فکر کردن روی آن باشد لذت میبریم. به ورزش های هیجانی علاقه داریم اما معمولا ورزش هایی که به صورت تکی انجام شود برایمان لذت بیشتری را دارد یا حداقل با تعداد کمی از دوستانمان به آن بپردازیم

بودن در لحظه و لذت بردن از آن برایمان بسیار مهم است و وقتی که لذت نمیبریم از کاری آن را کنار میگذاریم  ما ( تیپ شخصیتی ISTP) به مسائل تئوری و نظریه پردازی ها اهمیت خاصی نمیدهیم و نگاهمان به واقعیات ملموس است. البته اگر بدانیم که تئوری باعث به نتیجه رسیدن و به عمل نشستن میشود با آن کنار می آییم. به استقلال فکری بهای فراوانی میدهیم و ذهن سختی داریم و راضی کردن ما کار راحتی نیست.

 

” تیپ شخصیتی ISTP به طور کلی از مسائل تئوری و متافیزیکی هیچ سر رشته ای ندارند با آنها تا میتوانید در باره تئوری ها صحبت نکنید آنها به آنچه که واقعا هست و با حواس 5 گانه شان میتوانند درک کنند اهمیت میدهند”

 

معمولا راضی کردن ما کاری بس پیچیده است. نگاهمان به اطرافیانمان انتقادی است و فکر میکنیم همه اشتباه میکنند. سر سخت و یک دنده بودن جزئی جدا نشدنی از زندگی ما محسوب میشود و دیگران بعضی مواقع ما را مغرور میپندارند. که این چنین نیست ما به فکر دیگران هستیم فقط قبل از آن به افکار خود بها میدهیم و از آن مطمئن هستیم. خیلی وقتها ممکن است انتقاد های سریعی کنیم و میدانیم که ما درست میگوییم اما همزمان که اینقدر برنده انتقاد کردیم و به فرد مقابلمان احساس بدی دادیم ناراحت میشویم اما همزمان میدانیم که حق هم با ما هست…….

 

” ISTP ها میخواهند به شما نشان دهدند که چطور از وسایل بهتر استفاده کنید و عیب های ریز به ریز شما را پیدا میکنند تا تجربه ای بهتر داشته باشید، بودن با یک ISTP پوست کلفتی میخواهد ! “

 

ما (تیپ شخصیتی ISTP) عمل را بر صحبت کردن ترجیح میدهیم. در مورد زندگی خصوصی خود بسیار محتاط عمل میکنیم و اطلاعات کمی را بروز میدهیم. معمولا ارتباط هایمان در قالب کارهای فیزیکی و حل کردن مسائل با دیگران است و از زندگی شخصی خود اطلاعاتی را بروز نمیدهیم

ISTP ها عاشق دانش و علم هایی که رنگ و بویی عملی به خود دارند هستند، مخصوصا در زمینه های مکانیکی”

” اگر وسیله ای ساخته شود و چنان دقیق باشد که بر خلاف باورهای عمومی عمل کند احتمالا سازنده آن یک ISTP است”

” ISTP ها را میتوان بهترین تعمیرکاران و عیب های سیستم ها دانست آنها به خوبی کارکرد مکانیکی هر چیزی را میدانند و از آنها سر در می آورند “

 

ارزش ها و انگیزه های تیپ شخصیتی ISTP چیست؟

کنجکاوی نسبت به مکانیزم دنیای اطرافمان و نحوه ی کارکرد محیط برای ما یک ارزش محسوب میشود. توانایی خوبی در ساخت یا تعمیر کردن وسایل فیزیکی داریم. معمولا در حال تلاش کردن و کسب دانش در باره این هستیم که چطور یک کاری را انجام دهیم (منظور از کار یک کار عملی است) ما عاشق فهمیدن هستیم اما نه صرفا به لحاظ تئوری بلکه برای اینکه بدانیم چطور دست به یک عمل بزنیم در واقع فهم و آگاهی در باره چگونه انجام دادن یکی دیگر از ارزش های ما محسوب میشود.

ما (تیپ شخصیتی ISTP) به سرعت از تئوری ها خسته میشویم به همین دلیل زود تکنیک هایی را که یاد میگیریم به مرحله اجرا در می آوریم. ما در دنیای خود سیر میکنیم و در گیر منطق چگونه کارکردن و مکانیزم دنیای اطرافمان هستیم و میلی به مسائل انسانی و احساسات نداریم. از دیگر ارزش های ما فضای فکری، تنهایی و آزادی عمل است تا بتوانیم به دنبال افکار خود و منطق درونی خود باشیم. ما در روابط خود بسیار انتخابی عمل میکنیم و میل ما به سمت کسانی است که به ما اجازه و فضای لازم برای فکر کردن و آزادانه عمل کردن را بدهد هستیم.

تیپ شخصیتی ISTP در روابط عاطفی خود چگونه عمل میکند؟

در روابط خود ما افراد خونسرد و مستقلی هستیم. اغلب مارا در حال انجام کارهای فیزیکی منزل میبینید که معمولا هم بی سرو صدا و بدون صحبت کار خود را انجام میدهیم. از اینکه به سرعت مسائل همسرمان را حل کنیم لذت میبریم. ما در روابط خود به دنبال ماجراجویی و اهل هیجان ها و تفریحات هستیم. معمولا همسرمان را تشویق میکنیم تا یک توانایی فیزیکی هیجان آمیزی را یاد بگیرد تا بتوانیم با هم دیگر تفریحات بهتری را داشته باشیم.

به نیاز های لحظه ای و فیزیکی همسرمان به خوبی پاسخ میدهیم اما شاید در جواب دادن به پاسخ های احساسی او خیلی خوب عمل نکنیم.  ذات ما با حل کردن مسائل گره خورده است اما از طریق منطق و با راه حل های عملی که به جوابی برسد و وقتی که بحث احساسات و مسائل پیچیده انسانی شود برایمان کار مشکل میشود.

 

” از ISTP ها به خاطر اینکه به فکر این هستند که مدام شما تجربه ای بهتر داشته باشید یا احساس بهتری را تجربه کنید تشکر کنید، آنها به شما اهمیت میدهند اما نه از راه صرفا بروز احساسات بلکه شاید عیب هایی را در نحوه کارکردن شما پیدا کنند و بخواهند شما بهتر و بهتر شوید و اینگونه به شما اهمیت میدهند”

 

ما ( تیپ شخصیتی ISTP) احساساتمان را بروز نمیدهیم و معمولا از روی احساسات گذر میکنیم و موقعی که صحبت های احساسی بوجود می آید خیلی میلی به آنها نشان نمیدهیم و از آنها گذر میکنیم. از دید ما احساسات زود گذر هستند پس چرا باید وقت خود را صرف چیزی کرد که پایدار نیست؟ اگر مراقب نباشیم درگیر انتقاد های پی در پی از محیط اطراف و همسرمان میشویم که این امر میتواند به روابطمان ضربه وارد کند

 

” ISTP ها چون کارکرد Fi را در خود آگاهی ندارند و کارکرد Fe در کارکرد آخر است معمولا به بی روح بودن و بی احساس بودن متهم میشوند”

 

سبک پدر و مادری کردن تیپ شخصیتی ISTP چگونه است؟

ما معمولا با فرزندانمان از طریق مهارت های مکانیکی و فیزیکی ارتباط برقرار میکنیم ابتدا به آنها آموزش میدهیم عملی را سپس با همدیگر به انجام آن کار میپردازیم و لذت مبیریم. خیلی اهل رفتار های نمایشی یا ارتباط های کلامی و احساسی نیستیم و علاقه مان را در قالب ساخت چیزی برای خانواده خود نشان میدهیم. بهتر است یک والد با کارکرد احساسی در کنارمان باشد چرا که وقتی بحث احساسات میشود ما شاید در درک مسائل کودکمان کمی ضعیف عمل کنیم

از طریق احساسات به فرزندانمان نزدیک نمیشویم و بیشتر سعی میکنیم آنها را قوی و مستقل پرورش دهیم و برای اینکه بتوانند راه خود را انتخاب کنند آنها را آزاد میگذاریم. ما سخاوتمند و کمک رسان هستیم اما بعضی مواقع غیر قابل اطمینان میشویم و مسئولیت های خانوادگی خود را فراموش میکنیم و به افکار و کارهای خود میچسبیم

ویژگی های شغلی مناسب برای تیپ شخصیتی ISTP :

مسلما شغلی مناسب این افراد است که بتوانند در کار آزادانه عمل کنند و افکار و منطق مختص خود را در آن به کار ببرنند و به عبارتی آزادی عمل داشته باشند و در گیر قوانین محدود کننده نشوند، داشتن آزادی عمل برای انجام کاری که میخواهند انجام دهند برای آنها خیلی مهم است.

در کنار این آزادی عمل قطعا بهترین کار کاری است بتوانند در آن هم از لحاظ فیزیکی هم از لحاظ فکری درگیر شوند و بیشتر سمت و سوی مکانیکی و تعمیر کردن وسایل یا ساخت و اختراع وسایل را داشته باشد همچنین  بتوانند زود به نتیجه برسند و از نتایج کار خود احساس رضایت داشته باشند.

از عیب یابی و سپس برطرف کردن عیب لذت فراوان میبرند البته که در قالب فیزیکی باشد و نه تئوری و نظریه ها

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISTP:

 • نجار، برقکار، نقشه بردار
 • کارهای فنی
 • شغل های مربوط به محیط زیست
 • ورزش کار
 • فیزیولوژیست ورزش، ماساژور، مربی ورزشی
 • متخصص دهان و دندان
 • آشپز، عکاس، جواهر ساز، تحلیل گر بورس
 • مدیر مالی، تحلیل گر سیستم ها، نرم افزار و کارهای کامپیوتری
 • زمین شناس، آتش نشان، پلیس، مهندس عمران، مهندس مکانیک، مکانیک
 • کارهای پروژه ای، مهندس عمران، پل، تعمیرات و…..

نقاط ضعف و قدرت تیپ شخصیتی ISTP :

نقاط ضعف ISTP :

 • در نظر نداشتن آینده و درگیر لحظه بودن البته هم میتواند خوب باشد هم بد اما بهتر است به آینده هم نگاهی داشته باشند و به اهداف بلند مدت خود دقت کافی داشته باشند
 • مسئله با بروز احساسات درونی خود دارند، از بحث های احساسی فرار میکنند
 • برخی مواقع به نظر لج باز میرسند و به هیج وجه راضی نمیشوند
 • نداشتن نظم در کارها و زیادی تکانشی بودن ممکن است سبب دردسر شود برای دیگران اما آنها فقط به خواسته خود فکر میکنند و دست به کاری که میخواهند بزنند، میزنند
 • ممکن است از نظریه ها و تئوری ها فاصله بگیرند

نقاط قوت ISTP :

 • داشتن اطمینان به خود در انجام کارها و قدرت تفکر بسیار عالی
 • اعتماد به نفس و خطر کردن برای چیزی که خواهان آن هستند
 • افرادی خوشبین هستند چرا که قابلیت زندگی در لحظه را دارند
 • پوستی کلفت دارند و هیچ انقادی را به دل نمیگیرند
 • در انجام روتین های خود به خوبی عمل میکنند
 • اهل عمل هستند و کاری را که میدانند باید انجام دهند انجام میدهن
علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

دیدگاهتان را بنویسید