istj در یک نگاه:

 • آنها افرادی ساختار مند و آرام هستند
 • افرادی منطقی، جزئی نگر و قابل اعتماد هستند
 • آرام و پیوسته در حرکتند تا به اهداف خود برسند
 • منظم و سازمان یافته
 • پشتکار و تحلیل گر با مسئولیت پذیری بالا
 • انتقادی و محافظه کار
 • ثبات قدم داشتن و قاطع
 • دایره المعارف

istj: درونگرا، حسی، منطقی، قضاوتی

I: درونگرا، کسی که با وقت گذاشتن با خودش انرژی میگیرد

S: حسی، کسی  که متمرکز بر حقایق، اعداد، جزئیات است و توجهی به ایده پردازی ها و تفکرات انتزاعی ندارد

T: منطقی، کسی که بر اساس منطق و دلایل تصمیم گیری میکند

J: قضاوتی، ساختار و برنامه ریزی را در دنیای بیرون بر انعطاف پذیر بودن ترجیح میدهد

نگاهی دقیق به یک istj:

سلام من یک istj هستم. در سیستم شخصیت شناسی به روش MBTI ما جز مشرب پشتیبان ها (SJ) هستیم. ما  افرادی مسئولیت پذیر و سازمان یافته هستیم  که به طور طبیعی میل به اجرای نظم در سیستم ها و مجمو عه ها داریم. ما مسئولیت اینکه چه کاری الان و در این لحظه باید صورت گیرد را بر عهده میگیریم و از مسئولیت پذیری لذت میبریم. ما افرادی فوق العاده متعهد نسبت به سازمان هایی که با آنها کار میکنیم هستیم.

 

ما افرادی با اصالت، ساختار یافته و منظم هستیم که تمایل داریم روال منطقی هر چیزی برای هر کاری که میخواهیم انجام دهیم مشخص باشد یا انیکه خودمان آن را مشخص کنیم. ما افرادی رک صادق و بی ادعا هستیم.

کارکرد اول ما (تیپ شخصیتی istj) حسی درون ریز (Si) است ما به جزئیات هر چیزی بهای فراوانی میدهیم و در این مورد حافظه بلند مدت ما به خوبی یاری می کند ما اطالاعات را در حافظه خود نگه میداریم تا موقع تصمیم گیری فرا برسد و تصمیم های منطقی بگیریم. خیلی از این مواقع از این اطالاعات برای تحلیل اتفاقاتی که در آینده خواهد اتفاق افتاد استفاده میکنیم.

“هر آنچه که در گذشته اتفاق افتاده است در آینده باز هم اتفاق خواهد افتاد”

شما راحت میتوانید به ما اعتماد کنید و روی وظیفه شناسی ما حساب باز کنید، همچنین ما افرادی هستیم که به سنت ها بها میدهیم و تلاش میکنیم که سنت ها را زنده نگه داریم. ما افرادی با ثبات هستیم که به نتایج ملموس اهمیت میدهیم

با اینکه افرادی درونگرا هستیم اما برای کارکردن در اجتماعات سازمانی اشتیاق فراوانی داریم ما میخواهیم در جامعه خود تاثیر گذار باشیم. ما می خواهیم که جایگاه خود را در زندگی پیدا کنیم و میخواهیم بدانیم که چگونه میتوانیم که در سازمان ها و سیستم ها شرکت داشته باشیم. نه تنها میخواهیم که جایگاهمان در زندگی مشخص باشد بلکه هر کاری که میخواهیم انجام دهیم باید برای مان کاملا روال و مراحل انجام آن مشخص و شفاف باشد.

“آنها خود را  اجرا کننده و نگهدارنده نظم در اجتماع میدانند و در هر کاری میخواهند مطمئن شوند آیا استاندارد ها رعایت شده است؟”

“او خیلی مسئولیت پذیر است، گاهی اوقات برایم این سؤال پیش می آید که چه کسی پدر/مادر و چه کسی فرزند است” “از زبان یک پدر istj”

ما (تیپ شخصیتی istj) از نیروی عالی تمرکز برخوردار هستیم که بر روی هرچیزی میتوانیم به خوبی متمرکز کار کنیم و به نتایجی ملموس و قابل اندازه گیری دست پیدا کنیم

ما از ابهام و پیچیدگی بیزاریم هر چیزی باید واضح و مشخص باشد و زود تکلیفش مشخص شود. ما (تیپ شخصیتی Istj) از اینکه مسئولیت بیشتر و بیشتری چه در سر کار خود چه در روابط خود بپذیریم هیچ ابایی نداریم مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی جزء جدایی ناپذیر از زندگی ما محسوب میشود

ما بیشتر از اینکه میل به ریسک داشته باشیم، به داشتن امینت بهای فراوانی را میدهیم، از تغیرات ناگهانی استقبال نمیکنیم و اگر بخواهیم ریسکی انجام دهیم کاملا باید مسیر ریسک و چرایی انجام این کار، برایمان مشخص باشد.

” اگر میخواهید به سیستم فکری Istj ها دید خوبی داشته باشید به خانواده هایی نگاه کنید که نسل در نسل در یک شغل فعالیت دارند”

“با اینکه این افراد بسیار جدی و دقیق هستند اما دیده شده بسیاری از مواقع حس شوخ طبعی عجیبی در زیر این تصویر دقیق و منطقی نهفته است که در مواقعی بروز میدهند”

istj ها به دلیل اینکه دوست دارند همه امور را به طور دقیق و کامل انجام دهند، ممکن است در دام کمال گرایی بیافتند بهتر است که از این موضوع آگاه باشند. همچنین این افراد وقتی به موفقیتی دست پیدا میکنند برای آنها امری عادی محسوب میشود : بلاخره که باید این کار رو میکردم….

ارزش های یک istj چیست؟

ما در هر کاری دوست داریم که قوانین حاکم بر بازی را بدانیم و به قابل پیش بینی بودن یک کار ارزش میگذاریم نه به رؤیا پردازی هایی که آن سرش نا پیدا باشد، در واقع همه چیز باید روشن و شفاف باشد و قدم به قدم مشخص باشد

ما(تیپ شخصیتی istj) به تجربیات گذشته خود بسیار اعتماد داریم و نقشه راه زندگی ما تجربیات گذشته ای است که خودمان آن ها را تجربه کرده ایم. از کارهای نو و نوین استقبالی نمیکنیم. مشخص است که تجربیاتی که داشته ایم هم جزئی از ارزش های ما محسوب میشود.

“تیپ شخصیتی ISTJ مدام به شما از آینده ای که ممکن است مانند گذشته باشد و الگویی تکرار شونده باشد هشدار میدهد به همین دلیل آنها عاشق تاریخ و گذشته هستند، اطلاعات را جمع آوری میکنند تا بتوانند آینده ای که ممکن است خطر ناک باشد را یا با شکست مواجه خواهد شد را زود تر پیش بینی کنند”

یکی دیگر از ارزش های  ما این است که برو بیای خود را داشته باشیم . جایگاه خود را در اجتماع پیدا کنیم و بتوانیم روابط خود را بسازیم. ما به شدت به متخصص بودن اهمیت میدهیم و وقتی که میخواهیم موضوعی را بدانیم مانند یک محقق ظاهر میشویم و تمام مدت کتاب پشت کتاب مقاله پشت مقاله میخوانیم تا بتوانیم جواب خود را پیدا کنیم. ما به اینکه فرد مقابلمان با مدرک و سند معتبر صحبت کند اهمیت میدهیم.

“تیپ شخصیتی ISTJ برای جایگاه، مقام و منابعِ معتبر اهمیت بسیار زیادی قائل میشود”

برای مثال ممکن است اگر همین الان این مقاله که در باره تیپ شخصیتی خودشان است را بخوانند بخواهند بدانند که از چه منابعی این مقاله الهام گرفته شده یا کسی که نویسنده این مقاله است آیا یک روانشناس معتبر است یا نه؟ در غیر این صورت این مقاله را باور نخواهند کرد!!

ما (تیپ شخصیتی istj) به روش هایی که از قبل جواب پس داده باشد اهمیت میدهیم. زیرا معتقدیم هر آنچه که در گذشته اتفاق افتاده در آینده تکرار خواهد شد. ما برای تلاش های زیاد خود که برای دست یابی به مهارت هایی که امروزه در کار خود بدست آورده ایم و اعتماد به نفسی که در این کار ساخته ایم ارزش زیادی قائل هستیم تلاش های مان را قدر دان باشید

ما افرادی کوشا هستیم که به محض اینکه مراحل کار برایمان مشخص شد به کار خود میچسبیم و تا موقعی که به نتیجه نرسیده باشیم از آن کار دست نمیکشیم و این از طبیعت وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری ما نشات میگیرد. ما افرادی منطقی و روشمند هستیم و معمولا از از انجام وظایفی لذت میبریم که مرحله به مرحله بتوانیم مسائل را حل کنیم و پیش ببریم. به نتیجه رسیدن برای ما یک ارزش محسوب میشود

“من به راحتی اولویت ها را تعیین میکنم و بعد برای ر سیدن به این هدف ها کارهای لازم را انجام میدهم.”   ” اززبان یک istj”

ما در توجه خود به مسائل رویکردی وسواس گونه داریم و همه چیز را باید به طور دقیقی آزمایش کنیم و از نزدیک مشاهده گر آن باشیم که جواب میدهد یا نه و آنوقت مطمئن میشویم که درست است و دست به عمل میزنیم در واقع احتیاط عمل را رعایت میکنیم و افرادی محتاط هستیم. از دید دیگران ما افرادی جدی آرام و غیر انعطاف پذیر محسوب میشویم. مشخص بودن و شفاف بودن هم جزئی از ارزش های ما محسوب میشود

ما افرادی مسئولیت پذیر هستیم و از این که ببینیم  دیگران بعضی مواقع از انجام برخی از وظایف امتناع میکنند یا پشت گوش می اندازند کارهایشان را متعجب میشویم و ممکن است دید منفی نسبت به این افراد پیدا کنیم. آنها چطور میتوانند اینقدر بخیال و بی مسئولیت باشند؟ مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی جزئی از ارزش های ما محسوب میشود

با این رویکرد منطقی و جزئی نگری مان به جزئیات هر چیزی، در کار خود تلاش میکنیم که سیستم هایی مشخص را بر پایه منطق و با جزئیات فراوان طراحی کنیم و نظم سخت گیرانه ای را به دنیای خود می آوریم و از این که منظم و ساختاری از پیش تعیین شده داریم لذت میبریم

ما (تیپ شخصیتی istj)  به طور واضح و صریح با شما صحبت میکنیم چرا که صداقت و رک بودن هم یک از ارزش های ما محسوب میشود و همچنین حافظه فوق العاده ای هم برای جزئیات خود داریم. ما از اینکه بخواهیم در باره حقایق و اعداد و جزئیات با شما صحبت کنیم لذت بیشتری میبریم تا اینکه بخواهیم در باره تفکر های انتزاعی، نظریات پیچیده و چیزهایی که ثابت نشده صحبت کنیم. و اگر در باره موضوعی نظر و عقیده ای داشته باشیم به سختی میشود که آن را تغییر دهیم

تیپ شخصیتی ISTJ در به کار گیری منابعی که در دست دارد برای رسیدن به اهداف خود عالی و مسئولیت پذیرانه عمل میکند آنها به خوبی میدانند چطور از منابعشان استفاده کنند.

یک istj در ارتباطات خود چگونه عمل میکند؟

 

ما (تیپ شخصیتی istj) در روابط خود افرادی وفادار، قابل اتکا و مورد اعتماد هستیم. ما احترام بسیار زیادی را برای سنت ها و رسم و رسوم ها قائل میشویم و  نقش جنسیتی را در روابط خود که مرد باید به تنهایی مخارج خانه را تامین کند و زن باید به مسائل خانه و خانواده رسیدگی کند پایبند هستیم

ما به پایداری و ثبات در رابطه اهمیت میدهیم و برای رابطه هایی که اهدافی بلند مدت دارند و ارزش قائل هستیم. آنها وقتی قول بدهند آن را انجام میدهند و وفای به عهد میکنند و انتظار دارند که بقیه هم همین گونه باشد.

“سرم بره قولم نمیره” به نظر میاد برای اولین بار این جمله را یک istj بیان کرده باشد ( اگر یک ESTJ بیان نکرده باشد)

ما با سخت کوشی فراوان می خواهیم اطمیانان حاصل کنیم که همه چیز برای خانواده مان مهیا است و امنیت و انتظارات خانواده مان را برآورده کنیم.

“آنها نقش سنتی پدر یا شوهری را دارند که یک تنه مخارج خانواده را به دوش میکشد و بسیار مسئولیت پذیر است. آنها به دبنال شریکی هستند که برای سخت کوشی آنها اهمیت قائل باشد.”

ما ارتباطاتمان رک و بی پرده صحبت میکنیم و نظرات خود را راحت اعلام میکنیم. ما عشق و علاقه خودمان را با کار زیاد و تامین نیازهای خانواده یا با خریدن هدایایی به طرف مقابلمان اعلام میکنیم.

“آنها (تیپ شخصیتی istj) ممکن است که به احساسات خود و دیگران بی توجه باشد و نتواند به راحتی نیاز های متفاوت از نیاز های خودرا درک کند. این تیپ شخصیتی از اینکه دیگران چه احساسی دارند آگاهی ندارد. همچنین این افراد میتوانند به سرعت از دیگران انتقاد کنند و در دام قضاوت کردن اسیر شوند

به عنوان پدر و مادر یک istj چگونه عمل میکند؟

آنها در اجرای قوانین و انتظاراتی که از فرزندان خود دارند بسیار قاطعانه عمل میکنند.

آنها بیشتر به فرزندان خود از بعد ذهنی و منطقی سعی میکنند ارتباط برقرار کنند و برای آنها ثبات، ساختار و نیازهایشان را فراهم میکنند.

در برخی از موارد آنها سخت گیر هستند و به ارزش های سنتی مثل مسئولیت پذیری، وفاداری و  اطاعت پذیری از بزرگترها اهمیت زیادی میدهند. آنها علاقه دارند که کودکانشان را با نظم امور آشنا کنند و از همان کودکی در جمع بزرگان فامیل قرار میدهند تا با سلسله مراتب کاملا آشنا شوند.

آنها تمایل به رفع نیاز های اساسی فرزندانشان در  امور جاری روزانه شان دارند. اینکه آنها سالم باشند و خوب تغذیه بشوند و استراحت کافی داشته باشند

آنها میخواهند که فرزاندنشان رسم و رسوم و سنت های حاکم بر جامعه را به خوبی فرا بگیرند و بتوانند روی پای خود بایستند تا آماده حضور در اجتماع باشند. آنها از فرزندان خود انتظار دارند که وظیفه شناس باشند همانطور که خودشان چنین هستند و به فرزندانشان سخت کار کردن، را یاد بدهند.

خصوصیات شغلی isjt ها:

انها به کارهایی که جزئیات و اعداد در آن دخیل باشد اهمیت میدهند و ترجیح میدهند که به تنهایی کار را انجام دهند که بتوانند خوب متمرکز باشند

همچنین ترجیح میدهند در جایی کار کنند که از آنها نخواهند که ریسک های آنچنانی انجام دهند

اغلب istj ها در تجارت و بازرگانی هم فعال و موفق هستند و همچنین در سیستم های مدیریتی به دلیل وظیفه شناسی بالا و استفاده عالی از منابع خود به خوبی میدرخشند

به دلیل اینکه به سنت ها و حضور در جامعه علاقه دارند به سمت سیاست هم کشیده میشوند و می توانند در آن موفق باشند

برخی از شغل های مناسب ISTJ ها:

 • حسابرس
 • حسابدار
 • بازرس
 • متخصص آمار
 • کارمند دولت
 • رییس امور مالی
 • تحلیل گر بودجه
 • کارشناس دادگستری
 • مدیر
 • مکانیک
 • دندانپزشک و …..

نقاط قوت و ضعف یک Istj:

نقاط ضعف تیپ شخصیتی istj:

 • کارکردن زیادی و در نظر نگرفتن وقتی برای استراحت
 • بیش از انداز ه محتاط و بی انعطاف هستند
 • ندیدن فرصت های جدید و تمایل نداشتن به آزمودن نقطه نظر های امتحان نشده
 • فکر میکنند که راه فقط یکی است و آن هم راه آن ها است و رویکردی حق به جانب در پیش میگیرند
 • بی توجهی نسبت به احساسات دیگران و تاثیر تصمیماتشان بر دیگران
 • ممکن است که تشویق دیگران را فراموش کنند و رو به انتقاد بیاورند
 • دیدن دنیا فقط از یک زاویه دید
 • ممکن است راه کنترل گری را در پیش بگیرند
 • تا میبینند که شخصی معتبر و دارای مدرکی خاص است حرف او را بی برو برگرد باور میکنند

نقاط قوت تیپ شخصیتی istj:

 • وفادار و با ثبات
 • دقیق و کار آمد و همچنین افرادی عملگرا هستند که کارها را به موقع انجام میدهند
 • مدیریت مالی خوبی دارند
 • مهارت سازماندهی
 • افرادی بی ادعا و فروتن هستند که حرکتی آرام و همیشگی در هر کاری را پیش میگیرند
 • افرادی به شدت مسئولیت پذیر و وظیفه شناس
 • در به یاد آوردن جزئیات و حقایق عالی عمل میکنند
 • به خوبی منابع معتبر را برای چیزی که میخواهند بدانند پیدا میکنند

شخصیت های مشهور:

علی زنگویی

علی زنگویی

به دیگران کمک میکنم تا در مسیر پر پیچ و خم زندگی با یادگیری مهارت های ضروری زندگی و خودشناسی، رابطه و زندگی خود را دگرگون کنند

این پست دارای 4 نظر است

 1. سید پوریا ارامی

  سلام و خسته نباشید
  من واقعا از شما تشکر میکنم به نظرم سایت شما درباره تیپ های شخصیتی عمیق ترین اطلاعات رو میده
  اما خیلی برام مهم که بدونم فقط کارکرد شهود درون ریز و نوشتین بقیرو ننوشتین؟
  با تشکر

  1. علی زنگویی

   سلام دوست عزیز. بله فعلا فقط شهود درون ریز هست. یک پروژه دیگه کنار MBTI کلید خورده کمی درگیر اون هستم به زودی با قدرت بیشتر بر میگردم به MBTI. اصلا نگران نباشید من بقیه کارکردها هم آمادست و به زودی مینویسم.

 2. علیرضا

  سلام وقت شما بخیر … مطلب شما واقعا جالب و صحیح و کامل بود من خودم یک ISTJهستم … شما خیلی دقیق این تیپ رو توصیف کردین از شما سپاس گذارم.

  1. علی زنگویی

   خواهش میکنم امیدوارم ازش استفاده کرده باشید

دیدگاهتان را بنویسید